Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja w domu

Nie wiesz, czym jest wentylacja mechaniczna, a tym bardziej nie słyszałeś o rekuperacji? Przeczytaj, jak wygląda usługa montażu takiej wentylacji, a także jak przebiega taki proces!

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Opiera się na ruchu powietrza, jaki jest wytwarzany przez rekuperator. Kontrola ruchu powietrza, które jest nawiewane i usuwane z danego pomieszczenia, to właśnie zadanie rekuperatora.

Rekuperacja zalety:

Rekuperacja ma wiele zalet, a dzięki jej posiadaniu zwiększy się wartość twojego domu. Nie musisz otwierać okien, więc nie dostaną się do wewnątrz hałasy, zapachy, czy owady. Pamiętaj, że rekuperacja to energooszczędna kontrola wentylacji!

Rekuperacja dba o twoje zdrowie!

Wentylacja mechaniczna jest bardzo ważna dla alergików, ponieważ filtruje powietrze z pyłków, zapewnia czyste powietrze, bez wirusów, bakterii, czy roztoczy. Zmniejsza ona również ilość kurzu w pomieszczeniach. Decydując się na rekuperację – będziesz pewny, że twój dom ma świeże powietrze.

Montaż rekuperacji

Jeżeli budujesz dom, już na początkowych etapach warto pomyśleć o rekuperacji! W wybudowanym domu również jest to możliwe, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli zdecydowałeś się na rekuperację, najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie jej wykonania profesjonalnej firmie. Nie wybieraj najtańszej oferty, ważne jest, aby wybrać doświadczoną firmę, a rekuperacja będzie ci długo i nie zawodnie działać.

Zasady użytkowania rekuperacji

Rekuperacja nie wymaga od użytkowników ingerencji, sterownik zostaje tak zaprogramowany, aby automatycznie dopasowywać swoją pracę do mocy rekuperatora oraz twoich potrzeb. Musisz jedynie pamiętać, że co roku należy zapewnić rekuperacji przegląd serwisowy, a także regularnie wymieniać filtry – mniej więcej co 3-4 miesiące, zgodnie z zaleceniami producenta.

Pamiętaj – rekuperacja to rozwiązanie dla każdego domu!

Rekuperacja może być zamontowana w każdym domu, a ty będziesz cieszyć się świeżym powietrzem. Dzięki niej oszczędzasz również na ogrzewaniu, dlatego, że rekuperator odzyskuje ciepło, które zostało wytworzone, przekazując je do powietrza nawiewanego.

I Ty możesz mieć energooszczędny i zdrowy dom!

Należy zacząć od wyboru firmy, która wykona odpowiedni projekt. Po jego przygotowaniu zostanie dobrany odpowiedni rekuperator i inne elementy m.in. rury, kratki wyciągowe i nawiewowe, czy złączki. Każdy dom ma różny rozkład pomieszczeń, a potrzeby jego mieszkańców mogą być inne, dlatego tak ważny jest odpowiedni plan, dopasowany do twojej rodziny.

Gdzie zostanie zamontowany rekuperator?

Miejsce montażu rekuperatora określa producent, powinno to być zwykle miejsce zadaszone, suche, ze stałą, utrzymującą się temperaturą. Może to być poddasze, które nie jest użytkowane, czy garaż. Rekuperatory są różne, dobór odpowiedniego dla twojego domu, który zagwarantuje prawidłową pracę, jest trudny, dlatego najlepiej zadanie to powierzyć profesjonalnej firmie, która wykona plan, a następnie zamontuje wszystkie potrzebne elementy.

 

 

 

Jakie okna wybrać?
Chcesz założyć, czy wymienić okna? Przeczytaj, z jakich materiałów możesz je wybrać oraz jakie mają one...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *