Kompendium wyburzania domów

Rozbiórka domu to duże przedsięwzięcie. Trzeba bowiem nie tylko zburzyć stary budynek, ale także postarać się o odpowiednie pozwolenia. Później należy też odpowiednio oczyścić teren, na którym były przeprowadzane prace. Brzmi skomplikowanie? Nie martw się! W tym artykule zostały zebrane odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące wyburzania domów. Przeczytaj go i rozwiej swoje wątpliwości.

Czy pozwolenie na rozbiórkę jest wymagane?

Wyburzanie domu jest szczególnym rodzajem robót budowlanych. Tak samo jak sama budowa wymaga wypełnienie poszczególnych formalności, to samo tyczy się wyburzania. Pozwolenie na rozbiórkę budynku musi zostać wydane przez odpowiedni organ decyzyjny. Zazwyczaj jest to jednostka administracyjna w danej miejscowości. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy można dokonać rozbiórki na podstawie zwykłego zgłoszenia, bez konieczności czekania na decyzję pozytywną.

Jakie metody wyburzania się najlepsze?

Ciężko udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od obiektu, który ma zostać wyburzony lub rozebrany. Jeżeli firma, która ma wykonać to zastanie jest profesjonalna, dobierze odpowiedni sprzęt oraz metodę do danego budynku. Wśród metod można wyróżnić niszczenie za pomocą szczęk, pił czy przewracanie dzięki linom. Od niedawna popularne są także metody termiczne – cięcie wiązkami laserowymi i palnikami. Do budynków ciężkich, wysokich i stanowiących zagrożenie dla robotników należy zastosować metodę wybuchową. Wtedy odpalane są ładunki, wysokie ciśnienie wody oraz inne czynniki niszczące, które sprawdzają się w konkretnych działaniach. 

Ile kosztuje wyburzanie domu? 

Rozbiórki domów to nietanie przedsięwzięcia. Jednak i tym wypadku ciężko podać jedną, stałą kwotę. Wszystko zależy od tego jak duży jest budynek, który należy rozebrać oraz metody jaka zostanie użyta. Mniej więcej można powiedzieć, że ceny za rozbiórkę wahają się od 30 do 100 zł za metr sześcienny. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty wywozu i utylizacji gruzu. Najlepiej więc udać się do specjalnej firmy, która zrobi wycenę, co pozwoli mniej więcej przygotować się na konkretną kwotę, którą trzeba będzie zapłacić. 

Sprzątanie materiałów po rozbiórce

Po wyburzeniu budynku panuje naprawdę spory bałagan. Najczęściej firma, która dokonywała rozbiórki, zajmuje się też sprzątaniem. W przypadku elementów betonowych i ceramicznych firma budowlana je rozdrabnia, a te wykonane z tworzyw sztucznych i niebezpieczne dla środowiska zostają poddane utylizacji. 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *