Rozbiórka budynku i przygotowanie miejsca na nową budowę to nie lada przedsięwzięcie. Kosztuje dużo nerwów, formalności i pieniędzy. Nie brakuje także wielu pytań dotyczących prac budowlanych. Jeśli przymierzasz się do rozbiórki i masz wątpliwości – dobrze trafiłeś! W tym artykule znajdziesz najczęstsze pytania oraz odpowiedzi, dzięki którym będziesz mógł spokojnie przystąpić do prac i cieszyć się efektem!
Czy pozwolenie na wyburzenie jest wymagane?
Tak. Tak samo jak potrzebujemy pozwolenia na budowę domu, tak i w przypadku jego rozbiórki musimy mieć na to zgodę. Wydaniem wszystkich potrzebnych zgód zajmuje się administracja w danym mieście. Odpowiedni organ decyzyjny podpisuje zgodę na wyburzenie danego budynku i dopiero wtedy można rozpoczynać prace z tym związane. Zdarzają się także sytuacje, kiedy takie pozwolenie nie jest wymagane. Wystarczy wtedy zwykłe zgłoszenie i można przystępować do wyburzania.
Jakie metody wyburzania są najlepsze?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wszystko zależy od tego jak duży jest obiekt oraz tego jaka metoda sprawdzi się najlepiej. Firma, która ma doświadczenie w wyburzaniu i prowadzi prace rozbiórkowe z pewnością dobierze odpowiednią metodę, która da najlepszy efekt. Do wyboru jest bowiem kilka opcji: wyburzanie mechaniczne (szczęki, piły, przewracanie budynku za pomocą lin), termiczne (cięcie wiązkami laserowymi lub palnikami) czy wybuchowe (odpalanie ładunków, wysokie ciśnienie wody lub inne czynniki niszczące).
Co się dzieje z materiałem porozbiorowym?
Jeśli chodzi o elementy betonowe i ceramiczne to firma zajmująca się rozbiórką rozdrabnia je a następnie stosuje do podbudowy drogi dojazdowej do działki. W przypadku materiałów, które wykonane są z tworzyw sztucznych lub zagrażają środowisku, przewożone są do utylizacji.
Jaki sprzęt używany jest do prowadzenia robót ziemnych?
W czasie kiedy następuje przygotowanie terenu pod budowę, odpowiednio przeszkolone osoby prowadzą roboty ręczne. Następuje to oczywiście po wyburzeniu budynku oraz odpowiednim oczyszczeniu terenu. Do tego celu wykorzystywane są różnego rodzaju sprzęty – samochody ciężarowe, jak i również koparko-ładowarki, ładowarki teleskopowe, spycharki, równarki czy młoty hydrauliczne.
Jaki rodzaj fundamentów stosowany jest przy budowie inwestycji?
W takim wypadku stosowane są dwa rodzaje fundamentów Prefabrykowany, który składa się z gotowych elementów, które pozwalają na szybki montaż oraz monolityczny. Te drugie wykonane są ze zbrojenia oraz betonu, który układany jest we wcześniej przygotowanych szalunkach.