Jakie okna wybrać?

Chcesz założyć, czy wymienić okna? Przeczytaj, z jakich materiałów możesz je wybrać oraz jakie mają one zalety. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie okien.

Okna – z jakich materiałów?

Wybierając okna, musisz zdecydować, z jakich materiałów będą one wykonane. Mogą one być wyprodukowane: z aluminium, z drewna, z plastiku, z kompozytu. Wybierając okna, pamiętaj, aby pasowały one do elewacji domu, jak i pozostałych elementów takich, jak: drzwi, dach, inne okna, jeżeli są, a nie chcesz ich wymieniać. Należy również zastanowić się, czy wpasują się one do wnętrza pomieszczeń.

Okna z aluminium

Okna aluminiowe sprawdzą się w przypadku dużych przeszkleń, ponieważ są one wytrzymałe oraz lekkie. Kolejne ich zalety to, że są one trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto wiedzieć, że okna aluminiowe mogą mieć różne kształty, ponieważ łatwo je formować. Możesz wybrać również okna drewniano-aluminiowe, które łączą zalety drewna i aluminium.

Okna drewniane

Przede wszystkim wybierając okna drewniane, zwróć uwagę, z jakiego drewna są one wykonane. Najczęściej okna te wykonane są: z sosny, ze świerku górskiego, czy z modrzewia. Okna dębowe są droższe tak, jak te wykonane z drzew egzotycznych. Okna drewniane, jeżeli są odpowiednio pielęgnowane i impregnowane, mogą być ozdobą twojego domu bardzo długo. Są one wytrzymałe, można stosować je do dużych przeszkleń, okna można łatwo poddać obróbce.

Okna z plastiku

Okna z plastiku również mają wiele zalet: nie wymagają konserwacji, są łatwe w czyszczeniu i nie bez znaczenia pozostaje ich atrakcyjna cena. Są także odporne na warunki atmosferyczne, jak i na grzyby, czy owady. Okna plastikowe dostępne są w wielu kolorach.

Okna z kompozytu

Okna wykonane z kompozytu poliestro-szklanego, są wytrzymałe i trwałe. Ich zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak i korozję. Łatwo utrzymać je w czystości. Okna z kompozytu nie są popularne, ale warto zwrócić na nie uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Zdecyduj, w jaki sposób mają się otwierać, czy mają być nieotwierane. Wybierz: strukturę okien, ich kolor, klamki. Również możesz mieć możliwość wpływu na szerokość ramy. Jeżeli zależy ci na zabezpieczeniach, możesz wybrać szyby antywłamaniowe, czy specjalne okucia. Kupując okna, warto pytać sprzedawcę, jeżeli masz wątpliwości co do wyboru odpowiednich okien dla swojego domu. Warto również zapytać, jaki jest czas oczekiwania na okna, szczególnie gdy są zamawiane na wymiar.

Jakie okna wybrać?
Chcesz założyć, czy wymienić okna? Przeczytaj, z jakich materiałów możesz je wybrać oraz jakie mają one...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *