Czym są rekuperatory i dlaczego warto w nie zainwestować?

Nowoczesne budownictwo energooszczędne oraz pasywne na dobre zagościło w naszym kraju. Z roku na rok rośnie liczba inwestycji w tego typu domy. Jest to wynik coraz szerszej świadomości świata, w jakim przyszło nam żyć. Zmiany klimatu, ogromne zanieczyszczenie powietrza i konieczność przejścia na odnawialne źródła energii narzucają nowe standardy życia. Dzisiaj skupiamy się nie tylko na wygodzie, ale przede wszystkim na zdrowiu. W tej kwestii pomocna okazuje się rekuperacja, czyli umiejętne wykorzystanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sercem takiego systemu są właśnie rekuperatory. Pozwalają nam znacznie podnieść komfort życia, poprawić jakość powietrza i zadbać o nasze zdrowie oraz portfel. Jak to się dzieje?

Jak działają rekuperatory?

Zasada funkcjonowania rekuperatorów jest stosunkowo prosta. Mają za zadanie wymienić powietrze wewnątrz budynku na świeże. Dlatego stosowane są w systemach wentylacji mechanicznej budynków. Jednak nie chodzi tu o zwykłą wentylację mechaniczną z zachowaniem jedynie dobrej filtracji powietrza. Rekuperatory dodatkowo odzyskują ciepło z wyciąganego na zewnątrz powietrza. Zamontowane w nich wymienniki ciepła pochłaniają energię ze strumienia wyciąganego z wnętrza i oddają ją powietrzu pobieranemu z zewnątrz. Dzięki takiej wentylacji nasz dom nie traci energii, a jakość powietrza zdecydowanie się polepsza. W konsekwencji do środka wpada czyste, świeże i ciepłe powietrze, co znacznie podnosi komfort użytkowania.

Dlaczego warto zainwestować w rekuperatory?

Systemy wentylacji mechanicznej pozwalają znacznie poprawić jakość powietrza wewnątrz budynku. Stosowane jeszcze do niedawna jedynie w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej czy szpitalach. Dzisiaj rekuperatory stają się powoli podstawowym elementem w projektach domów jednorodzinnych. Inwestorzy chętnie i świadomie wybierają wysokiej jakości rekuperatory w swoich inwestycja nie tylko z uwagi na poprawę komfortu życia. To także dodatkowy sposób na zwiększenie oszczędności na ogrzewaniu domu. Dzięki wymiennikom ciepła w trakcie wentylacji nie dochodzi do utraty energii, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania w okresie jesienno-zimowym.

Reasumując, zdrowie i oszczędności zawsze będą szły w parze! A jeśli dodatkowo możemy przyczynić się tym do poprawy środowiska, rekuperatory stają się wręcz rozwiązaniem idealnym. Stanowią również dopełnienie dla systemów fotowoltaicznych i pomp ciepła. To trójka wspaniałych, która pozwala na stworzenie wysokiej jakości domu pasywnego, w którym szczególny nacisk kładzie się na odzyskiwanie energii.

Jakie okna wybrać?
Chcesz założyć, czy wymienić okna? Przeczytaj, z jakich materiałów możesz je wybrać oraz jakie mają one...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *