Jak mieć wpływ zużycie energii w firmie?

Zastanawiasz się co robić, żeby zużycie energii w firmie było niższe niż dotychczas? Musisz wiedzieć, że w gruncie rzeczy nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się na początku wydawać. Jeśli chcesz wiedzieć jak w łatwy sposób mieć wpływ na zużycie energii w firmie, przeczytaj ten artykuł!

Metoda małych kroków

Coś, co mogłoby się wydawać zupełnie jasne, nie zawsze przestrzegane jest przez pracowników. Chodzi o zmianę nawyków, których wprowadzenie nie będzie wcale trudne ani czasochłonne, a z pewnością przysłuży się dobru firmy.

3 zasady, których wdrożenie przyczyni się do tego, żeby mieć wpływ na zużycie energii w firmie. Po pierwsze poproś swoich pracowników, by zawsze gasili po sobie światło, jeśli w pomieszczeniach nie ma fotokomórki. Dzięki temu oszczędzisz naprawdę sporo prądu. Po drugie nie pozostawiajcie w firmie urządzeń w stanie gotowości. Jeśli Ty lub Twoi pracownicy wybieracie się na dłuższą przerwę lub kończycie dzień pracy, wyłączcie wszystkie urządzenia elektryczne. Na końcu warto wspomnieć o ograniczeniu zużycia bieżącej wody. Tutaj także należy poprosić pracowników o odpowiedzialne korzystanie, aby nie przelewali więcej bieżącej wody niż to konieczne.

Audyt energetyczny

Bardzo pomocny, a jednocześnie obowiązkowy dla firm, jest audyt energetyczny. Ma to miejsce w momencie, kiedy przedsiębiorstwo zatrudnia powyżej 150 pracowników i osiąga roczny przychód netto, który przekracza 50 milionów euro. Wtedy co 4 lata obowiązkowe jest wykonanie audytu energetycznego.

Dzięki audytowi energetycznemu w łatwy i szybki sposób można dowiedzieć się, na których miejscach należy skupić się w szczególności, aby zapobiec utracie ciepła. W większości przypadków audyt energetyczny pozwala na uzyskanie odpowiedzi, dlaczego rachunki są tak wysokie i z czego one wynikają.

Audyt energetyczny jest także konieczny w sytuacji, kiedy myślisz o założeniu paneli fotowoltaicznych lub wdrożeniu innych energooszczędnych zastosowań. Dzięki niemu dowiesz się, w którą stronę najlepiej iść oraz, w które udogodnienie najlepiej zainwestować pieniądze.

Audyt energetyczny to proces, który może trwać nawet kilka dni czy tygodni. Trwa to tyle czasu, ponieważ analiza dotyczy 90% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie, a co za tym idzie, nie można pominąć żadnego elementu. W czasie audyty energetycznego sprawdza się takie rzeczy jak: stan instalacji, urządzenia energetyczne oraz sprzęty, które wykorzystuje się w firmie.

Audyt energetyczny pozwala w łatwy sposób wskazać, gdzie występują straty energii, jak i również jakie rozwiązania pozwolą na zaoszczędzenie prądu oraz co pozwoli na to, aby mieć realny wpływ na jego zużycie.

Jakie okna wybrać?
Chcesz założyć, czy wymienić okna? Przeczytaj, z jakich materiałów możesz je wybrać oraz jakie mają one...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *