Jak oszczędzać energię w domu? Zacznij od dziś! PORADNIK (cz. 1)

Wraz z postępem technologicznym pojawiają się wciąż nowe sposoby na oszczędzanie prądu. Niestety stawki za energię elektryczną cały czas idą w górę, dlatego tym bardziej trzeba zacisnąć pasa, jeżeli chodzi o zużycie prądu.

Wbrew pozorom oszczędzanie wcale nie jest trudne i tak naprawdę każdy może już dziś zmieniać swoje nawyki, które przyczynią się do ograniczenia zużycia prądu w domu. Możesz oszczędzać na ogrzewaniu, oświetleniu, używając urządzeń elektrycznych, korzystając z kuchni czy łazienki.

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na szybkie i proste oszczędzanie energii.

Oszczędzanie a ogrzewanie

W okresie grzewczym pamiętaj o tym, aby oszczędzać energię poprzez regularne czyszczenie grzejników, co sprawi, że będą one lepiej oddawać ciepło. Nie blokuj również do nich dostępu, np. przez zasłanianie je fotelem.

Używaj grzejników wyłącznie wtedy, gdy są potrzebne. Kiedy wychodzisz z domu, wyłącz je.

Za dnia odsłaniaj rolety lub zasłony, aby jak najwięcej ciepła dostawało się do pomieszczenia, a w nocy rób na odwrót – zasłaniaj okna, żeby ciepło nie uciekało.

Możesz także sprawdzić, jak szczelne są Twoje okna i czy nie wydostaje się przez nie ciepłe powietrze.

Fotowoltaika dla domu 100m2 – oszczędzaj duże sumy pieniędzy na energii!

Oszczędzanie a oświetlenie

W przypadku oświetlenia istnieje wiele różnych metod na ograniczenie zużycia energii. Pierwszą z nich jest czyszczenie opraw oświetleniowych oraz żarówek, które lubią się kurzyć. Dzięki temu zapewnisz sobie więcej światła. Jeśli masz taką możliwość, to lepiej korzystać z kloszy, które nie ograniczają rozprzestrzeniania się światła.

Następnie, za dnia nie korzystaj ze sztucznego oświetlenia, ale czerp jak najwięcej z oświetlenia dziennego. Jeśli dużo czasu spędzasz przy stole czy biurku, ustaw je przy oknie.

Używaj światła tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Możesz zacząć korzystać z oświetlenia z czujnikiem ruchu. Kolejno, nie korzystaj z dużych lamp, ale z punktowego oświetlenia.

Jeśli masz lampę, w której jest wiele żarówek, postaraj się nie używać wszystkich. Wykręć część z nich, jeśli nie są niezbędne. Co więcej, jeżeli wciąż korzystasz z tradycyjnych żarówek, zamień je na energooszczędne. Na początku może być to duży wydatek, ale po jakimś czasie inwestycja się zwróci.

Wyłączaj światło za każdym razem, kiedy wychodzisz z pomieszczenia!

Poznaj inne sposoby na oszczędzanie energii i zajrzyj do części 2 naszego poradnika!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *