Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to procedura, dzięki której można określić wytyczne do wykonania termomodernizacji budynku, czyli ulepszeń, dzięki którym można ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszyć okresowe rachunki. Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś zrobić audyt energetyczny, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, co to jest i kiedy warto skorzystać z tego typu procedury.

Co to jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to przegląd zużycia energii zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszości. Dzięki tej procedurze można dokładnie określić, ile i gdzie marnowana jest energia eklektyczna, za którą przecież co miesiąc ponoszone są duże koszty. Audytu można dokonać zarówno w domu jednorodzinnym, jak i dużym przedsiębiorstwie. Zazwyczaj tego typu usługi wykonywane są w firmach, ale jeśli jesteś właścicielem domu i uważasz, że płacisz za wysokie rachunki, audyt energetyczny jest także dla Ciebie!

W czasie audytu energetycznego audytor zewnętrzny zbiera, a następnie analizuje dane, które dotyczą wykorzystanie energii w budynku lub zespole budynków. Później sporządzany jest raport, z którego w łatwy sposób dowiedzieć się, co należy zrobić, żeby zmniejszyć zużycie energii.

Kiedy audyt energetyczny jest potrzebny?

Jeśli chodzi o firmy, to w ich przypadku regularne wykonywanie audytu energetycznego jest obowiązkowe. W przypadku jednorodzinnego domu nie jest to konieczne, ale są sytuacje, w których warto go wykonać. Taka sytuacja ma miejsce z pewnością wtedy, kiedy dostrzeżesz, że Twoje rachunki za prąd drastycznie wzrosły. Warto zrobić audyt energetyczny, kiedy cały czas grzeje się w domu, a domownikom wciąż jest zimno. Audyt energetyczny to także dobre rozwiązanie, jeśli myślisz o tym, żeby zużywać mniej energii.

Audyt energetyczny może Ci przede wszystkim określić, ile energii zużywa się w Twoim domu i w których miejscach tracisz najwięcej energii. Dzięki temu dowiesz się, które obszary Twojego domu są nieszczelne oraz gdzie powinieneś zrobić remont, aby zniwelować uciekanie ciepła. Dzięki temu w krótkim czasie sprawisz, że Twój dom będzie bardziej wydajny.

Audyt energetyczny powinien także zostać przeprowadzony, zanim zdecydujesz się na energooszczędne ulepszenia w swoim domu jak np. fotowoltaika lub zamontowanie pomp ciepła.

Ile kosztuje audyt energetyczny

Koszt przeprowadzenia audytu energetycznego jest uzależniony od wielu czynników, jednak średni koszt wynosi około 1000-2000 złotych za dom jednorodzinny. W przypadku domu wielorodzinnego ceny zaczynają się od 2500 złotych. Audyt energetyczny firmy może okazać się o wiele droższym przedsięwzięciem.

Jakie okna wybrać?
Chcesz założyć, czy wymienić okna? Przeczytaj, z jakich materiałów możesz je wybrać oraz jakie mają one...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *