Geodeta na budowie – prace geodezyjne (cz. 1)

Geodeta to niezbędny specjalista, jeśli chodzi o budowę. Będzie on potrzebny, zanim rozpoczną się pracę, ale też na innych etapach. Przeczytaj poniższy artykuł i zapoznaj się tematem.

Mapa do celów projektowych

Pierwszym krokiem, który musi wykonać geodeta, jest przygotowanie mapy do celów projektowych. Korzysta on w tym celu z kopii mapy zasadniczej. Można wyczytać z niej takie informacje, jak sieć uzbrojenia, położenie różnych obiektów oraz budynków i działek, a także uzyskać informacje o ukształtowaniu terenu.

Bardzo ważną rzeczą jest aktualny wypis planu zagospodarowania terenu, w który należy zaopatrzyć się przed rozpoczęciem prac. Jeśli nie jest to możliwe, niezbędne okażą się warunki zabudowy. Te dokumenty dostarczają informacji m.in. na temat warunków technicznych przyłączy mediów.

Przygotowanie mapy do celów projektowych zajmuje zwykle nie dłużej niż 1,5 miesiąca. W gotowym projekcie znajdują się: obiekty przyrodnicze, linie graniczne terenów czy linie zabudowy. Kiedy mapa jest gotowa, jest to sygnał do tego, aby architekt mógł rozpocząć swoją pracę. Jest to też moment, aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę oraz otrzymać zgodę na nią. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, kolejny krok to wytyczenie geodezyjne.

Jeżeli interesujesz się tematem geodezji, być może zaciekawi Cię ten temat: odbiornik gnss co to jest?

Tyczenie budynków – co to jest?

Przechodzimy do kolejnego etapu, w którym niezbędne jest działanie geodety. Mowa o wytyczeniu geodezyjnym. Opiera się ono na ustaleniu punktów przecięcia osi konstrukcyjnych planowanego budynku oraz narożników. Dzięki temu można wyznaczyć miejsca wykopów pod fundamenty.

Nie ma tylko jednego sposobu wytyczenia fundamentów. Do najpopularniejszych z nich należą dwie metody: ławy drutowej oraz kołkowa.

  1. Metoda ławy drutowej – sprowadza się ona do linek, które rozprowadza się między deskami (przybitymi do palików). Konstrukcja powstaje w pewnej odległości od planowanych wykopów, aby nie zagrażała ona bezpieczeństwu i nie przeszkadzała ekipie budowlanej i swobodnemu działaniu sprzętu. Metoda ta nazywana jest także ławą budowlaną.
  2. Metoda kołkowa – opiera się ona na zaznaczeniu miejsc przecięcia głównych osi domu i jego zewnętrznych krawędzi za pomocą kołków. Potem kołki są przesuwane od planowanego wykopu na odległość gwarantującą bezpieczeństwo. W dokumentacji należy umieścić zapis, o ile metrów kołki zostały przesunięte, aby wiadomo było, gdzie znajdowały się pierwotnie.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszego artykułu!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *