Rodzaje kabli instalacyjnych

Kable instalacyjne są niezbędne do tego, aby domownicy mogli używać prądu oraz korzystać z urządzeń elektrycznych. Instalacja elektryczna może być z kolei wykonywana zarówno przez profesjonalną firmę jak i osobę prywatną. Żeby jednak prace szły sprawnie, potrzeba przewodów elektrycznych. Dzisiaj możesz poznać różne rodzaje kabli instalacyjnych.

Co to jest kabel instalacyjny?

Kabel instalacyjny to przewód, który w instalacjach elektrycznych i telekomunikacyjnych przewodzi prąd elektryczny. Łączy on także źródła zasilania z odbiornikami energii elektrycznej. Elementem kabla instalacyjnego jest zazwyczaj żyła miedziana lub aluminiowa, dzięki czemu żyły są niezwykle cienkie i nie stanowią obciążenia dla całości instalacji elektrycznej.

Wyróżnia się także kable jednożyłowe i wielożyłowe. Występują także kable instalacyjne bez izolacji i z izolacją, a te izolacje charakteryzują się różnymi właściwościami i odpornością na różnego typu czynniki, jak np. temperaturę. Kable instalacyjne są powszechnie stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Rodzaje kabli instalacyjnych

Wyróżnia się kilka rodzajów kabli instalacyjnych:

  • Kabel fazowy (L) – zajmuje się napięciem fazowym i służy do przesyłania energii w sieci elektroenergetycznej. W sieci trójfazowej przewody liniowe odróżnia się za pomocą symboli L1, L2 i L3 oraz za pomocą kolorów.
  • Kabel neutralny (N) – połączony jest z punktem neutralnym sieci, a jego kolorem zawsze jest niebieski.
  • Kabel ochronny (PE) – ochrania przed porażaniem prądem, może być zarówno przewodem uziemiającym, jak i wyrównawczym. Zawsze występuje w kolorze żółto-zielonym.
  • Kabel ochronno-neutralny (PEN) – łączy funkcje kabli neutralnego i ochronnego. Ma kolor żółto-zielony. W czasie montażu instaluje się także końcówkę w niebieskim kolorze.

Można spotkać się także z pojęciem „kabla zerowego”. Jest to pojęcie przestrzale i bardzo często wprowadza w błąd. Był w użyciu zanim wyróżniono przewody N, PE oraz PEN. Gdy oprócz przewodu fazowego występował jeden uziemiony przewód zerowy. Dzisiaj jego rolę pełnią kable neutralny, ochronny oraz neutralno-ochronny.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *