Na czym polega audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to podjęcie działań, które pozwolą określić wytyczne do wykonania termomodernizacji budynku. Są to ulepszenia, dzięki którym można ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszyć okresowe rachunki. Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś go zrobić, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, co to jest i kiedy warto skorzystać z tego typu procedury.

Co to jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to przegląd zużycia energii zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszości. W czasie tej procedury można także przyjrzeć się przyszłym możliwością zużycia energii. Dzięki audytowi można dokładnie określić, ile i gdzie marnowana jest energia eklektyczna, za którą co miesiąc trzeba ponosić koszty. Audytu można dokonać zarówno w domu jednorodzinnym, jak i przedsiębiorstwie. Zazwyczaj tego typu usługi wykonywane są w firmach, ale jeśli jesteś właścicielem domu i uważasz, że płacisz za wysokie rachunki, audyt energetyczny może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem!

W czasie audytu energetycznego audytor zewnętrzny zbiera, a następnie analizuje dane, które dotyczą wykorzystanie energii w budynku lub zespole budynków. Później sporządzany jest raport, z którego w łatwy sposób można dowiedzieć się, co należy zrobić, żeby zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie – płacić mniejsze rachunki.

Kiedy audyt energetyczny jest potrzebny?

Jeśli chodzi o firmy, to w ich przypadku regularne wykonywanie audytu energetycznego jest obowiązkowe. W przypadku jednorodzinnego domu nie jest to konieczne, ale są sytuacje, w których warto go wykonać. Taka sytuacja ma miejsce z pewnością wtedy, kiedy dostrzeżesz, że Twoje rachunki za prąd drastycznie wzrosły. Warto zrobić audyt energetyczny, kiedy cały czas grzeje się w domu, a domownikom wciąż jest zimno. Audyt energetyczny to także dobre rozwiązanie, jeśli myślisz o tym, żeby zużywać mniej energii.

Audyt energetyczny może Ci przede wszystkim określić, ile energii zużywa się w Twoim domu i w których miejscach tracisz najwięcej energii. Dzięki temu dowiesz się, które obszary Twojego domu są nieszczelne oraz gdzie powinieneś zrobić remont, aby zniwelować uciekanie ciepła. Dzięki temu w krótkim czasie sprawisz, że Twój dom będzie bardziej wydajny.

Audyt energetyczny powinien także zostać przeprowadzony, zanim zdecydujesz się na energooszczędne ulepszenia w swoim domu jak, np. baterie słoneczne lub pompa ciepła. Audyt energetyczny jest z kolei konieczny w sytuacji, kiedy myślisz o założeniu paneli fotowoltaicznych lub wdrożeniu innych energooszczędnych zastosowań. Dzięki niemu dowiesz się, w którą stronę najlepiej iść oraz w które udogodnienie najlepiej zainwestować pieniądze.

Audyt energetyczny to proces, który może trwać kilka dni czy nawet tygodni. Podyktowane jest to tym, że analiza dotyczy 90% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie lub domu, a co za tym idzie, nie można pominąć żadnego elementu. W czasie audytu energetycznego sprawdza się takie rzeczy jak: stan instalacji, urządzenia energetyczne oraz sprzęty, które wykorzystuje się w domu.

Ile kosztuje audyt energetyczny?

Koszt przeprowadzenia audytu energetycznego jest uzależniony od wielu czynników, jednak średni koszt wynosi około 1000-2000 złotych za dom jednorodzinny. W przypadku domu wielorodzinnego ceny zaczynają się od 2500 złotych. Audyt energetyczny firmy może okazać się o wiele droższym przedsięwzięciem.

Jakie okna wybrać?
Chcesz założyć, czy wymienić okna? Przeczytaj, z jakich materiałów możesz je wybrać oraz jakie mają one...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *