Przewód czy kabel ziemny YKY?

Mimo ogromnego postępu cywilizacji, gdzie wydawać by się mogło, że bezpowrotnie wchodzimy w erę bez kabli i przewodów elektrycznych, to są one nadal konieczne.

Różnorodne kable i przewody są konieczne do przesyłania danych, a przede wszystkim prądu elektrycznego. Zmieniająca i rozwijająca się technologia pozwala na wybór coraz doskonalszych kabli. Dzięki wzrastającym standardom produkcji są one coraz trwalsze, a także dużo odporniejsze na trudne warunki, charakteryzują się też większymi możliwościami przemysłowymi.

Kable elektryczne to rodzaj przewodów, których żyły są izolowane osobno, a całość owinięta wspólną powłoką. To zabezpieczenie chroni przewód elektryczny przed wilgocią, substancjami, które mogłyby uszkodzić izolację, a także uszkodzeniami mechanicznymi oraz chronią użytkownika przed porażeniem prądem. Kable przewodzą prąd elektryczny od źródła do jego odbiornika.

Elektroenergetyka określa kabel, jako przewód do użytku zewnętrznego – kable naziemne i napowietrzne. W łatwy sposób można poznać je po czarnej powłoce okalającej żyły w izolacji. Czarne kable nazywa się skrótem YKY. Przewody w białej powłoce wykorzystuje się do użytku wewnętrznego, a określa się je skrótem YDY. Ogólnie rzecz biorąc kabel to konstrukcja, a przewód to nazwa dla funkcji, którą pełni.

Kabel ziemny – zastosowanie

Kabel ziemny YKY to konstrukcja posiadająca miedziane, zaizolowane żyły, pokryta powłoką polwinitową. Oznaczenie liczbowe kabla ma bardzo duże znaczenie. Na przykład kabel ziemny YKY 4×10 to kabel, który posiada cztery żyły, a przekrój każdej z nich wynosi 10 mm2. Kable naziemne miedziane są bardziej wytrzymałe niż przewody elektryczne stworzone ze stopu aluminium. Miedź charakteryzuje się dużą wytrzymałością na zmieniające się warunki atmosferyczne, jest dużo bardziej elastyczna od aluminium, dlatego nie obserwujemy na niej niechcianych odkształceń.

Miedź to bardzo dobry przewodnik energii elektrycznej, lepszy niż aluminium. Wszystkie zalety przewodów elektrycznych YKY sprawiają, że najczęściej są one wykorzystywane w instalacjach, gdzie napięcie jest zróżnicowane. Kable miedziane najczęściej wykonywane są z podwójnej izolacji, taka technika zapewnia idealną ochronę żył przed wpływem wilgoci lub niskich temperatur.

Kable ziemne YKY rzadko ulegają awariom, dlatego są wykorzystywane o wiele częściej niż kable aluminiowe. Przewody energetyczne najczęściej wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowym. Są używane do zasilania domu, prowadzą energię elektryczną od źródła, a także do oświetlania ogrodów, zasilania urządzeń zewnętrznych.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *