Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Kiedy warto wykonać audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to procedura, dzięki której można określić wytyczne do wykonania termomodernizacji budynku, czyli ulepszeń, dzięki którym można ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszyć okresowe rachunki. Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś zrobić audyt energetyczny, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, co to jest i kiedy warto skorzystać z tego typu procedury.

Co to jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to przegląd zużycia energii zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszości. Dzięki tej procedurze można dokładnie określić, ile i gdzie marnowana jest energia eklektyczna, za którą przecież co miesiąc ponoszone są duże koszty. Audytu można dokonać zarówno w domu jednorodzinnym, jak i dużym przedsiębiorstwie. Zazwyczaj tego typu usługi wykonywane są w firmach, ale jeśli jesteś właścicielem domu i uważasz, że płacisz za wysokie rachunki, audyt energetyczny jest także dla Ciebie!

W czasie audytu energetycznego audytor zewnętrzny zbiera, a następnie analizuje dane, które dotyczą wykorzystanie energii w budynku lub zespole budynków. Później sporządzany jest raport, z którego w łatwy sposób dowiedzieć się, co należy zrobić, żeby zmniejszyć zużycie energii.

Kiedy audyt energetyczny jest potrzebny?

Jeśli chodzi o firmy, to w ich przypadku regularne wykonywanie audytu energetycznego jest obowiązkowe. W przypadku jednorodzinnego domu nie jest to konieczne, ale są sytuacje, w których warto go wykonać. Taka sytuacja ma miejsce z pewnością wtedy, kiedy dostrzeżesz, że Twoje rachunki za prąd drastycznie wzrosły. Warto zrobić audyt energetyczny, kiedy cały czas grzeje się w domu, a domownikom wciąż jest zimno. Audyt energetyczny to także dobre rozwiązanie, jeśli myślisz o tym, żeby zużywać mniej energii.

Audyt energetyczny może Ci przede wszystkim określić, ile energii zużywa się w Twoim domu i w których miejscach tracisz najwięcej energii. Dzięki temu dowiesz się, które obszary Twojego domu są nieszczelne oraz gdzie powinieneś zrobić remont, aby zniwelować uciekanie ciepła. Dzięki temu w krótkim czasie sprawisz, że Twój dom będzie bardziej wydajny.

Audyt energetyczny powinien także zostać przeprowadzony, zanim zdecydujesz się na energooszczędne ulepszenia w swoim domu jak np. fotowoltaika lub zamontowanie pomp ciepła. Audyt energetyczny jest także konieczny w sytuacji, kiedy myślisz o założeniu paneli fotowoltaicznych lub wdrożeniu innych energooszczędnych zastosowań. Dzięki niemu dowiesz się, w którą stronę najlepiej iść oraz, w które udogodnienie najlepiej zainwestować pieniądze.

Audyt energetyczny to proces, który może trwać nawet kilka dni czy tygodni. Trwa to tyle czasu, ponieważ analiza dotyczy 90% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie, a co za tym idzie, nie można pominąć żadnego elementu. W czasie audyty energetycznego sprawdza się takie rzeczy jak: stan instalacji, urządzenia energetyczne oraz sprzęty, które wykorzystuje się w domu.

Ile kosztuje audyt energetyczny?

Koszt przeprowadzenia audytu energetycznego jest uzależniony od wielu czynników, jednak średni koszt wynosi około 1000-2000 złotych za dom jednorodzinny. W przypadku domu wielorodzinnego ceny zaczynają się od 2500 złotych. Audyt energetyczny firmy może okazać się o wiele droższym przedsięwzięciem.

2022-01-17T18:40:08+00:00

Napisz komentarz