Geodeta na budowie – prace geodezyjne (cz. 2)

Witaj w drugiej części naszego poradnika, w którym opowiadamy o roli geodety w pracach budowlanych.

Zanim przejdziemy do kolejnego tematu, czyli tego, co dzieje się po wytyczeniu fundamentów, wspomnimy jeszcze o wyborze metody ich wytyczania. Mianowicie wybór odpowiedniej metody zależy także od kierownika budowy i powinna ona być z nim skonsultowana. W końcu to on jest odpowiedzialny za prowadzenie i nadzorowanie wykopów.

Wytyczenie umiejscowienia ław fundamentowych i punktów wysokościowych

Kiedy wykopy zostaną zakończone, architekt jeszcze raz wytycza umiejscowienie ław fundamentowych oraz punkty wysokościowe. Pomiary te należy umieścić w dzienniku budowy. Ważne, aby były one wykonane poprawnie, ponieważ to od nich zależy jakość dalszych prac.

Następny punkt to wytyczenie obrysu ścian zewnętrznych, co doprowadzi do ich wymurowania.

Interesujesz się geodezją? Sprawdź czym jest odbiornik gnss!

Zakończenie budowy – obowiązki geodety

Kiedy budowa domu jest już zakończona, to czas dla geodety, aby dokonał inwentaryzacji. Polega ona na niczym inny jak na sprawdzeniu i wymierzeniu budowli, która powstała. Geodeta musi nanieść na mapę wszystkie przyłącza instalacji. Są to informacje, które również wpisuje się do dziennika budowy.

Końcowy etap jest bardzo ważny, ponieważ to od niego zależy wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Jeśli jest to dom jednorodzinny, to wystarczy zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych.

Kilka słów na koniec – pozwolenie na budowę i zgłoszenie

Na koniec chcemy zwrócić uwagę na kwestię uzyskania pozwolenia na budowę. Dla wielu osób jest to problematyczna kwestia. Jednak nie jest to tak skomplikowana rzecz, na jaką wygląda. Procedura uzyskania pozwolenia może zająć nawet kilka miesięcy, jednak przyszli właściciele domów mogą zdecydować się na zgłoszenie budowy domu.

Zgłoszenie dotyczy wolnostojącego domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w granicach działki. Do takiego zgłoszenia należy przygotować dokumenty, takie jak oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, projekt zagospodarowania działki oraz opis techniczny instalacji wykonany przez projektanta oraz informację o obszarze oddziaływania obiektu.

Po złożeniu dokumentów i zgłoszeniu budowy po 30 dniach możesz przystąpić do robót, jeżeli urząd nie zgłosi zastrzeżeń.

To już koniec naszego poradnika. Mamy nadzieję, że wiedza w nim zawarta będzie przydatna przy planowanej przez Ciebie budowie. Powodzenia!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *