Jak oszczędzać energię w domu? Zacznij od dziś! PORADNIK (cz. 2)

W drugiej części naszego poradnika skupimy się na oszczędzaniu energii w kuchni i łazience oraz przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych.

Pokazane przez nas metody są łatwe we wdrożeniu, więc możesz zacząć z nich korzystać już dziś!

Urządzenia elektroniczne a oszczędzanie

Korzystając z drobnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony, smartfony czy tablety, pamiętaj o każdorazowym odłączaniu ich z gniazdka. Wbrew obiegowej opinii wpięte ładowarki mogą nadal pobierać prąd, mimo że nie ładują urządzenia.

Jeśli w upalne dni lubisz korzystać z klimatyzacji, postaraj się ją zastąpić wentylatorem, który pobiera znacznie mniej energii, jednak może być równie skuteczny.

Sprzęt elektroniczny z włączoną funkcją stand-by (uśpienie, oczekiwanie) również przyczynia się do większego zużycia energii, dlatego, jeśli to możliwe, wyłącz całkiem urządzenie. Możesz też ustawiać czas, po którym urządzenia mają się wyłączać automatycznie.

Jeśli wieczorem przed zaśnięciem lubisz słuchać muzyki lub oglądać TV, zadbaj o to, aby nie były one włączone, kiedy uśniesz.

W wielu urządzeniach elektronicznych (np. smartfonach) jest funkcja, która pozwala przejść urządzeniu w tryb energooszczędny – korzystaj z niego jak najczęściej. Możesz też zmniejszać poziom jasności ekranu, głośność czy liczbę aplikacji działających w tle.

Jeśli jakiś sprzęt jest używany niepotrzebnie, wyłącz go. Nie używaj kilku sprzętów naraz.

Sprawdź najnowsze rozwiązania w zakresie oszczędzania energii i pieniędzy: fotowoltaika dla domu 100m2 – 200m2.

Kuchnia i łazienka a oszczędzanie

Ostatni punkt naszego dwuczęściowego poradnika zawiera sposoby na oszczędzanie energii w kuchni i łazience.

Oszczędzanie w kuchni

Pierwsza porada dotyczy żywności mrożonej, którą możesz wyjąć z zamrażarki kilka godzin wcześniej przed przygotowaniem, dzięki czemu nie musisz jej odmrażać np. w mikrofalówce

Używaj jednego naczynia maksymalną ilość razy, zanim je umyjesz lub wsadzisz do zmywarki.

Podczas przygotowania potraw korzystaj z jak najmniejszej ilości sprzętu, np. przygotowuj wszystko na jednej patelni w tym samym czasie.

Jeśli chcesz ugotować warzywa, pokrój je w kostkę – będą gotowe szybciej. Korzystaj w tym czasie z pokrywek, które pomagają zachować temperaturę.

Ograniczaj korzystanie z oświetlenia w kuchni.

Korzystaj ze sprzętu kuchennego tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Oszczędzanie w łazience

Nie bierz kąpieli w wannie – postaw na prysznic. Nie lej niepotrzebnie wody.

Nie używaj oświetlenia łazienkowego, jeżeli nie jest to konieczne.

Kiedy robisz pranie, używaj do tego szybkich programów prania, które skracają cały proces. Pierz tylko wtedy, gdy pralka jest pełna brudnych rzeczy.

Jeśli nie jest to konieczne, nie korzystaj z suszarki. Lepiej rozwiesić pranie np. na balkonie. Jeśli już wybierzesz suszarkę, ustawiaj najwyższe obroty, które skrócą czas suszenia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *