Wentylacja grawitacyjna to jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań, jeśli chodzi o wymianę powietrza w budynkach. Powietrze dzięki wentylacji jest nawiewane przez nieszczelności w oknach lub specjalne nawiewniki. Jedną drogą odbywa się wymiana do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Różnica w ciśnieniach pomiędzy powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym powoduje, że powietrze napływa do pomieszczeń. Jednym ze sposobów jest również umieszczenie wentylatora wyciągowego w łazience i w kuchni. Ten rodzaj wentylacji jednak nie daje się kontrolować, ponieważ nie mamy wpływu ani na ilość powietrza, jaka wlatuje do pomieszczenia, ani na jego filtracje jak również co ważne temperaturę nawiewanego powietrza.
Jak sprawdzić, czy działa wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna nie potrzebuje do swojego działania prawie żadnych dodatkowych urządzeń, oprócz wentylatorów wyciągowych w łazience i kuchni. Komin wentylacyjny odrywa główną rolę i to dzięki niemu nie trzeba całego systemu rozprowadzać po budynku. Najbardziej intensywne działanie wentylacji można zaobserwować zimą, kiedy wrasta przepływ zimnego powietrza z zewnątrz i pomieszczenia w domu wychładzają się w natychmiastowym tempie. By działała ona prawidłowo, konieczny jest poprawny montaż wentylacji i instalacja nawiewników nawet wtedy, kiedy zamontowane mamy energooszczędne okna. Jeśli wentylacja działa dobrze, od razu poczujemy różnice. Przebywając w pomieszczeniu, powietrze będzie świeże i nieco bardziej pobudzające. Przy dobrym działaniu wentylacji niestety narażamy się na ogromne straty energetyczne, a co za tym idzie, wzrost opłat za ogrzewanie.
Jak sprawdzić wentylację grawitacyjną
Najbardziej widocznym objawem źle działającej grawitacji wentylacyjnej jest nieprzyjemny zapach spowodowany brakiem świeżego powietrza. Jeśli w innych częściach budynku wyczujemy zapachy, które nie powinny tam docierać to znak, że coś się dzieje. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie działa dobrze, to zauważymy również skraplającą się parę po oknach. Zaobserwować można również rozkwit grzybów i pleśni na ścianie. W celu sprawdzenia prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej można wykonać test kratki wentylacyjnej. Wykonuje się go przy użyciu kartki papieru, gazety lub innego, lekkiego materiału. Jeśli kartka papieru przyklei się do kratki, to wentylacja działa prawidłowo. Jeśli jednak zajdzie jakikolwiek innych proces – mamy do czynienia z niedziałającą instalacją.
Jak poprawić wentylację grawitacyjną w domu?
Wentylacja grawitacyjna przestaje działać najczęściej na skutek błędów popełnionych już na etapie jej utworzenia. Zdarza się i tak, że to my sami pominęliśmy parę istotnych faktów podczas jej użytkowania. Jeśli pojawia się tzw. ciąg wsteczny, czyli wspomniana kartka papieru wręcz odlatuje od kratki, to należy cały dom ogrzać w odpowiedni sposób, a następnie otworzyć na kilka godzin okna wszędzie, oprócz łazienki. Jeśli przyczyny tego są inne, to warto zadbać o otwory wentylacyjne w drzwiach do łazienki i kuchni. Zazwyczaj są to drobne otwory, na przykład wyżej postawiona dolna krawędź drzwi, kratka na ich dolnej części lub okrągłe przelotowe otwory.
źródło zdjęć: freepik.com