Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

W Twoim domu panuje zbyt duża wilgotność? Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na stan zdrowia Twoich najbliższych? A może chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? Tego rodzaju problemy może rozwiązać jedno sprawdzone rozwiązanie. Jest nim system mechanicznej wentylacji, w którym pierwsze skrzypce gra urządzenie, jakim jest rekuperator. Sprawdź, czym kierować się przy jego wyborze.

Dlaczego wybór rekuperatora jest tak istotny?

Centralna jednostka systemu wentylacyjnego, jakim jest rekuperacja, to rekuperator. Jego jakość w ogromnym stopniu przekłada się na wydajność oraz efektywność działania całej instalacji. To również wyznacznik tego, czy zastosowane rozwiązanie rzeczywiście będzie można określić mianem energooszczędnego. Dlatego wybierając tego typu urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie jego parametry. Zadbanie o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, pozwoli długo cieszyć się bezawaryjną eksploatacją.

Wybór rekuperatora – o czym warto pamiętać?

Nie bez znaczenia jest między innymi spręż i wydajność takiego sprzętu, czyli jego moc. Kolejnym istotny czynnik stanowi sprawność rekuperatora, a więc to, jak duży odzysk ciepła udaje się mu uzyskać. Warto uwzględnić również koszty eksploatacji, stopień zautomatyzowania oraz możliwości regulacyjne urządzenia. Ponadto niezbędne jest zwrócenie uwagi na rodzaj wentylatorów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jakie są warunki gwarancji i serwisowania urządzenia.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje rekuperatorów?

Należy zastanowić się również nad konkretnym typem rekuperatora. Najczęściej można spotkać się z następującymi rodzajami tego urządzenia:

  • rekuperator z wymiennikiem krzyżowym (wersja o najprostszej budowie, wyróżnia się najniższą ceną),
  • rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym (to udoskonalona postać pierwszego ze wskazanych wariantów),
  • rekuperator z wymiennikiem obrotowym (jedno z droższych rozwiązań, wyróżnia je wymienniki w formie bębna),
  • rekuperator z wymiennikiem hybrydowym (urządzenie będące połączeniem cech typowych dla innych modeli),
  • rekuperator ścienny lub z okapem kuchennym (wyodrębnione ze względu na miejsce montażu takiego sprzętu).

Zakup rekuperatora – podsumowanie

Powyższe zestawienie może być dla Ciebie bardzo pomocne, jeśli stoisz przed wyzwaniem, jakim jest zakup rekuperatora. Zwróć uwagę na wszystkie wskazane elementy, a wybierzesz wysokiej jakości urządzenie, które sprosta Twoim wymaganiom i będzie służyło przez długi czas. Jeśli postawisz na Wanas rekuperator w sklepie czystyklimat.pl, przekonasz się, że inwestycja w system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła była dobrą decyzją.

Jakie okna wybrać?
Chcesz założyć, czy wymienić okna? Przeczytaj, z jakich materiałów możesz je wybrać oraz jakie mają one...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *