Wyłączniki nadprądowe – jak wybrać?

Wyłącznik nadprądowy to urządzenie, które można znaleźć w każdym domu czy mieszkaniu. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym jest przełącznik nadprądowy oraz w jaki sposób działa to urządzenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyłącznika nadprądowego, przeczytaj ten artykuł.

Czym jest wyłącznik nadprądowy?

Wyłącznik nadprądowy to jeden z elementów instalacji elektrycznej, którą najczęściej spotyka się w nowym budownictwie. Podstawowy zakres działania wyłączników nadprądowych to ochrona instalacji elektrycznej przed skutkami przeciążeń i zwarć.

Jak wybrać przełącznik nadprądowy?

Wybór wyłącznika nadprądowego do domu to kluczowa kwestia. W domach stosuje się zazwyczaj wyłączniki instalacyjne o charakterystyce B. W przypadku oświetlenia stosuje się zazwyczaj zabezpieczenia 10A, a jeśli mowa o obwodach gniazdowych, to najpopularniejszym zabezpieczeniem jest zabezpieczenie 16A.

Kiedy wybierasz wyłącznik nadprądowy, musisz mieć na uwadze, żeby urządzenia zabezpieczające były dobrane w taki sposób, aby w przypadku przepływów prądów o wartości wyższej od długotrwałej obciążałości prądowej, następowało ich działanie, zanim dojdzie do przesadnego wzrostu temperatury żył przewodów.

Warto zdać się na wiedzę profesjonalistów w tym temacie, ponieważ samodzielny wybór może nie być dobrym pomysłem. Ten element jest bardzo istotny ze względów bezpieczeństwa nie tylko budynku mieszkalnego, ale przede wszystkim osób, które w nim mieszkają. Dlatego przed zakupem warto skonsultować swój wybór lub pomysł z elektrykiem. Fachowiec z pewnością podpowie, jak poprowadzić przewody elektryczne.

Wyłącznik nadprądowy to niezwykle ważny element w domowej instalacji elektrycznej. Pozwala ona zapobiegać wypadkom oraz chroni instalację wraz z podłączonymi do niej urządzeniami.

Trzeba być także świadomym, że inny wyłącznik nadprądowy dobiera się do domu, a inny do firmy. Zróżnicowana jest nie tylko liczba faz, ale także ilość urządzeń potrzebnych do ochrony bezpośrednim niebezpieczeństwem.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *