Czym charakteryzuje się kabel ziemny?

Jednym z najbardziej popularnych typów kabli jest kabel ziemny, który służy do przesyłania energii elektrycznej. Jest on specjalnie zaprojektowany i wyróżnia się on specyficzną budową. Ponadto posiada on odpowiedni materiał izolacyjny oraz dodatkową powłokę, więc może on być umieszczony bezpośrednio w ziemi.

Podczas początkowego etapu robót budowlanych prace ziemne i przyłączeniowe są bardzo ważne, dlatego trzeba zwrócić specjalną uwagę na jakość kabla. Od tego, jak zostaną poprowadzone kable na tym etapie, zależy powodzenie kolejnych prac.

Szukasz wysokiej jakości kabla? Sprawdź ofertę: kabel ziemny YKY 5×10.

Kabel ziemny – charakterystyka

Kabel ziemny jest przeznaczony do pracy w warunkach niskiego oraz średniego napięcia. Pojedyncze żyły w takim kablu są odpowiednio izolowane, a jego konstrukcja sprawia, że jest on dodatkowo chroniony zewnętrzną powłoką. Materiał, który wykorzystuje się jako powłokę (polwinit), jest niezwykle wytrzymały i odporny na rozpuszczalniki.

Tak, jak wspomnieliśmy na początku, kable ziemne są bardzo popularne i powszechnie wykorzystywane w budownictwie i służą przede wszystkim do zasilania. Mają zastosowanie w budynkach, ogrodach czy do działania urządzeń zewnętrznych. Kable są umiejscowione zazwyczaj pod powierzchnią ziemi na głębokości ok. 70 centymetrów.

Można spotkać się z różnymi rodzajami kabla naziemnego. Są to np. YAKY i YKY. Wybór odpowiedniego kabla zależy od jego zastosowania i decyzja o jego wyborze powinna być skonsultowana ze specjalistą, np. elektrykiem. Kable występują w wydaniach jednożyłowych i wielożyłowych oraz służą do przesyłania energii w kanałach różnego rodzaju. Tego typu kable są odporne m.in. na działanie bardzo niskich i bardzo wysokich temperatur (od – 40 st. Celsjusza do nawet +70 st. Celsjusza).

Na koniec warto wspomnieć, że kable naziemne są bezpieczne w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kabla w ziemi, która powinna być ubita oraz podsypana warstwą piasku. Zapobiega to m.in. niepożądanej zmianie ułożenia kabla.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *