Sztachety ogrodzeniowe – z kompozytu czy drewniane

Sztachety kompozytowe są wykonane z mączki drzewnej, która jest połączona z polimerami i żywicami. Dzięki takiemu składowi tego produktu świetnie imitują one drewno, jednak są one od niego o wiele trwalsze, ponieważ wyróżniają się lepszymi parametrami technicznymi – podobnymi jak w przypadku innych tworzyw sztucznych. Jest to z pewnością ich duża przewaga nad sztachetami drewnianymi, które pod wpływem światła słonecznego z czasem blakną, nawet jeśli są odpowiednio zaimpregnowane.

Drewno wymaga większej uwagi, regularnej konserwacji, a i tak po latach traci ono swoją świetność oraz kolory. Sztachety kompozytowe ze względu na swoje właściwości są o wiele trwalsze i nie tracą koloru. Mogą one służyć wiele lat, a i tak będą prezentować się idealnie.

Sztachety kompozytowe i drewniane, a  warunki atmosferyczne

Sztachety ogrodzeniowe kompozytowe mają jeszcze jedną dużą przewagę nad drewnianymi. Świetnie radzą one sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, czego nie można powiedzieć o drewnie.

Oprócz promieni słonecznych na sztachety drewniane mocno oddziałują opady atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg i grad. Po latach drewno zaczyna butwieć i gnić, co doprowadza do coraz częstszych zabiegów pielęgnacyjnych i prac konserwujących. Z czasem drewniane sztachety będzie trzeba wymienić.

Z kolei sztachety kompozytowe mogą przetrwać nawet w bardzo trudnych warunkach, ponieważ są one całkowicie odporne na różne warunki atmosferyczne. Nie straszne są im promienie słoneczne, opady czy szkodniki, które bardzo chętnie „biorą się” za drewno.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, sztachety kompozytowe zdecydowanie górują nad drewnianymi. Nic więc dziwnego, że stają się one coraz bardziej popularne i właściciele działek coraz częściej decydują się właśnie na nie.

Jeszcze do niedawna sztachety drewniane cieszyły się renomą, jednak trud związany z ich utrzymaniem zdecydowanie stał się nieopłacalny w porównaniu do sztachet kompozytowych.

Dzięki osiągnięciom techniki udało się uzyskać produkt, który świetnie naśladuje wyglądem drewno, jednak jest kilkakrotnie lepszy, jeśli chodzi o parametry techniczne.

Mało tego, sztachety kompozytowe są także idealną alternatywą dla innych typów ogrodzeń, ponieważ oprócz wspomnianych wcześniej zalet, można je dopasować do różnego rodzaju otoczenia – elewacji, działki czy ogrodu.

Sztachety kompozytowe są niezwykle łatwe w montażu ze względu na swoją uniwersalność i możliwość ułożenia według indywidualnych preferencji.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *