Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Ekologiczne idee opanowały wiele aspektów naszego życia, w tym również na budowę domu. Jeszcze do roku 2009 nie musieliśmy się przejmować zapotrzebowaniem na energię, a dziś musimy dysponować odpowiednim certyfikatem przy sprzedaży domu, a nawet przy jego wynajmie.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo bywa nazywane także paszportem energetycznym, to dokument, który opisuje budynek pod kątem zużycia przez niego energii. Ocenia jakość oraz wydajność zastosowanych rozwiązań energetycznych. Jego główny cel to zapewnienie jak największej oszczędności energii – nie tylko elektrycznej, ale również cieplnej.

Kto sporządza świadectwo energetyczne i jak długo jest ono ważne?

Ustawa określa, że osobą, która jest uprawniona do sporządzenia dokumentu, jest specjalista z branży instalacyjnej, architektonicznej czy budowlanej. Od 2009 r. organizowane są specjalistyczne kursy zakończone egzaminem państwowym Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Uzyskanie możliwości sprawdzania charakterystyki energetycznej i wydawania certyfikatów jest zatem równoznaczne z pozytywnym wynikiem tego egzaminu. Świadectwo ważne jest 10 lat od daty wydania. Warto znaleźć specjalistę, który zajmuje się tematami takimi jak energetyka. Wrocław obfituje w miejsca tego typu.

Kto musi uzyskać i posiadać świadectwa?

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej jest konieczny, zarówno dla inwestora, jak i właściciela domu. Stad konieczność ubiegania się o niego. To właśnie na ich barkach spoczywa konieczność dostarczenia uprawnionemu audytorowi niezbędnych dokumentów, które posłużą do przygotowania certyfikatu. Najczęściej jest to projekt budowlany lub dokument inwentaryzacji budynku.

Czy warto mieć certyfikat?

Mimo sporych niedogodności związanych z uzyskaniem świadectwa energetycznego dostarcza ono bardzo cennych informacji dotyczących zużycia energii w domu, dzięki czemu możemy znacznie oszczędzić, planując instalacje. Osoba, która kupuje lub wynajmuje taki budynek, zyskuje również świadomość, jak duże będą rachunki za prąd.

Świadectwo energetyczne – podsumowanie

Jak widzisz, warto posiadać świadectwo energetyczne. Musimy wiedzieć również, że ekologiczne rozwiązania stanowią przyszłość i warto dostosowywać się do zmian tego typu.

Źródło zdjęć: freepik.com

Czym zajmuje się elektryk?
Zastanawiasz się, czym zajmuje się elektryk, gdzie może pracować oraz od czego zależy jego wynagrodzenie? Przeczytaj,...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *