Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, inaczej certyfikat energetyczny to dokument, który określa zużycie energii oraz koszty jej eksploatacji. Czym jest świadectwo energetyczne i co oznacza dla właścicieli budynków?

Co to jest certyfikat energetyczny?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat energetyczny) to oficjalny dokument, który określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Najważniejszymi parametrami, które są definiowane w świadectwie energetycznym, są:

  • wartość zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP,
  • energia końcowa EK.

Każde wyliczenie jest podawane w kWh/m²/rok. Od stycznia 2017 roku wartości dopuszczalnych wskaźników EP dla nowych budynków uległy zmianie. Efektywność energetyczną budynków (projektowanych, budowanych lub przebudowywanych) określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Znajdziemy tam informacje, jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie z dnia 17 lipca 2015 roku. Zgodnie z zapisami w tym dokumencie postępować będzie stopniowe zwiększanie poziomu wymagań aż do roku 2021.

Co znajdziemy w certyfikacie energetycznym?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem o ściśle określonej przez prawo strukturze. Certyfikat energetyczny musi zawierać informacje takie jak:

  • dane identyfikacyjne budynku lub jego części;
  • szczegółową charakterystykę energetyczną budynku lub jego części;
  • zalecenia, które określają rodzaj i zakres prac budowlano-instalacyjnych, dzięki którym charakterystyka energetyczna budynku lub jego części ulegnie znaczącej poprawie;
  • objaśnienia oraz informacje dodatkowe.

Certyfikat energetyczny budynku jest ważny przez 10 lat, licząc od daty jego wykonania. Przed upływem tego okresu dokument musi zostać odnowiony. Jeśli w budynku zostaną przeprowadzone prace budowlano-instalacyjne, które mogą wpłynąć na zmianę jego charakterystyki energetycznej, konieczne jest sporządzenie dokumentu ponownie, nawet jeżeli nie upłynęło jeszcze 10 lat.

Świadectwo energetyczne – podsumowanie

Jak widzisz, świadectwo energetyczne jest niezwykle ważnym dokumentem, którym powinniśmy dysponować. Jeżeli interesują Cię świadectwa energetyczne we Wrocławiu, zapoznaj się z ofertami polecanych przez nas biur.

Źródło zdjęć: freepik.com

Czym zajmuje się elektryk?
Zastanawiasz się, czym zajmuje się elektryk, gdzie może pracować oraz od czego zależy jego wynagrodzenie? Przeczytaj,...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *