Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, inaczej certyfikat energetyczny to dokument, który określa zużycie energii oraz koszty jej eksploatacji. Czym jest świadectwo energetyczne i co oznacza dla właścicieli budynków?

Co to jest certyfikat energetyczny?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat energetyczny) to oficjalny dokument, który określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Najważniejszymi parametrami, które są definiowane w świadectwie energetycznym, są:

  • wartość zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP,
  • energia końcowa EK.

Każde wyliczenie jest podawane w kWh/m²/rok. Od stycznia 2017 roku wartości dopuszczalnych wskaźników EP dla nowych budynków uległy zmianie. Efektywność energetyczną budynków (projektowanych, budowanych lub przebudowywanych) określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Znajdziemy tam informacje, jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie z dnia 17 lipca 2015 roku. Zgodnie z zapisami w tym dokumencie postępować będzie stopniowe zwiększanie poziomu wymagań aż do roku 2021.

Co znajdziemy w certyfikacie energetycznym?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem o ściśle określonej przez prawo strukturze. Certyfikat energetyczny musi zawierać informacje takie jak:

  • dane identyfikacyjne budynku lub jego części;
  • szczegółową charakterystykę energetyczną budynku lub jego części;
  • zalecenia, które określają rodzaj i zakres prac budowlano-instalacyjnych, dzięki którym charakterystyka energetyczna budynku lub jego części ulegnie znaczącej poprawie;
  • objaśnienia oraz informacje dodatkowe.

Certyfikat energetyczny budynku jest ważny przez 10 lat, licząc od daty jego wykonania. Przed upływem tego okresu dokument musi zostać odnowiony. Jeśli w budynku zostaną przeprowadzone prace budowlano-instalacyjne, które mogą wpłynąć na zmianę jego charakterystyki energetycznej, konieczne jest sporządzenie dokumentu ponownie, nawet jeżeli nie upłynęło jeszcze 10 lat.

Świadectwo energetyczne – podsumowanie

Jak widzisz, świadectwo energetyczne jest niezwykle ważnym dokumentem, którym powinniśmy dysponować. Jeżeli interesują Cię świadectwa energetyczne we Wrocławiu, zapoznaj się z ofertami polecanych przez nas biur.

Źródło zdjęć: freepik.com

2021-02-19T10:59:54+00:00

Napisz komentarz