Czym zajmuje się elektryk?

Zastanawiasz się, czym zajmuje się elektryk, gdzie może pracować oraz od czego zależy jego wynagrodzenie? Przeczytaj, kiedy należy wezwać pogotowie elektryczne, a kiedy energetyczne.

Czym zajmuje się elektryk?

Elektryk zajmuje się instalacją elektryczną – jej montażem, naprawą, czy konserwacją. Monitoruje on instalacje, jak i urządzenia, czy maszyny. Elektryk zajmuje się również m.in.: przyłączeniem niektórych urządzeń elektrycznych, przeprowadzeniem przeglądu instalacji elektrycznej, czy przygotowaniem projektu instalacji. Elektryk może podłączyć również kable przyłączeniowe, np. takie, jak kabel ziemny yky 3×4. Służą one m.in. do podłączenia różnego rodzaju sprzętów elektrycznych.

W jakich miejscach może pracować elektryk?

Elektryk może pracować w wielu miejscach np. na budowie, gdzie może montować nowe instalacje. Znajdzie zatrudnienie w przemyśle, czy w branży usługowej np. w warsztatach samochodowych, czy w serwisach. Może poszukać jej także w zakładach pracy, w których należy kontrolować sieć elektryczną.

Od czego zależą zarobki elektryka?

Wynagrodzenie elektryka będzie zależne od jego wykształcenia, odbytych kursów, jak i doświadczenia zawodowego. Będzie ono zależne również od miejsca pracy oraz województwa, w jakim będzie on pracował.

Pogotowie energetyczne

W pogotowiu energetycznym pracują energetycy, mają oni inne zadania od elektryków. Pogotowie działa całą dobę przez cały rok. Należy po nie zadzwonić, gdy problemy wystąpią w zewnętrznej linii zasilającej. Należy do nich zgłosić m.in. uszkodzenia linii, brak prądu, niepoprawne działanie urządzeń pomiarowych. Kontrolują oni także infrastrukturę energetyczną, gdy jest uszkodzona, naprawiają ją. Aby wezwać pogotowie energetyczne, należy zadzwonić pod numer 991.

Pogotowie elektryczne

Pogotowie elektryczne należy wezwać, gdy awaria instalacji elektrycznej wystąpiła wewnątrz. Może zostać ono założone przez osobę fizyczną, jako działalność gospodarcza. Pogotowie działa najczęściej całodobowo, przed jego wezwaniem należy się upewnić, czy awaria nie jest spowodowana przerwą w dostawie energii elektrycznej. Możesz wezwać elektryka w celu naprawienia usterek, m.in. takich jak częste wybijanie korków, miganie świateł, czy jeżeli twoja instalacja jest w kiepskim stanie. Nie należy wtedy zwlekać, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo twoje oraz pozostałych domowników. Jeżeli widzisz dym wydobywający się z osprzętu elektrycznego, należy od razu wezwać elektryka.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Czym zajmuje się elektryk?
Zastanawiasz się, czym zajmuje się elektryk, gdzie może pracować oraz od czego zależy jego wynagrodzenie? Przeczytaj,...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *