Co należy wiedzieć o wyburzaniu budynków?

Jesteś w posiadaniu nieruchomości lub właśnie zakupiłeś odpowiednią działkę, ale na przeszkodzie stoi budynek, który trzeba usunąć? Zastanawiasz się, od czego zacząć oraz jakie rozwiązania będą najlepsze? Dowiedz się wszystkiego, czytając poniższy tekst.

Od czego zacząć?

Nie możemy zacząć rozbiórki bez stosownych dokumentów, potwierdzających możliwość jej przeprowadzenia. Nie we wszystkich przypadkach pozwolenie będzie konieczne – w niektórych sytuacjach wystarczy jedynie zgłoszenie.

Kiedy wystarczy zgłosić rozbiórkę?

Jeżeli budynek ma poniżej 8 metrów, musi spełniać również warunek, zgodnie z którym będzie się on znajdywał w odległości od granicy działki nie mniejszej niż połowa jego wysokości. Nie musisz zgłaszać rozbiórki, jeżeli taki budynek nie musi mieć pozwolenia na budowę. Pamiętaj, że budynki nie mogą być wpisane do rejestru zabytków, czy objęte ochroną konserwatorską.

Gdzie zgłaszamy rozbiórkę?

Rozbiórkę należy zgłosić w starostwie powiatowym, a w zgłoszeniu należy opisać rodzaj planowanych prac rozbiórkowych. Jeżeli w ciągu 30 dni nie dostanie się odmowy ze strony uprawnionego organu, można rozpocząć rozbiórkę budynku.

Pozwolenie na rozbiórkę – dla jakich budynków?

Pozwolenie na rozbiórkę dotyczy z pewnością budynków wpisanych do rejestru zabytków, czy tych, które są objęte ochroną konserwatorską. Jeżeli budynek ma 8 metrów lub więcej, musi mieć pozwolenie na rozbiórkę. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy jest umiejscowiony zbyt blisko granicy działki, jest to odległość mniejsza niż połowa wysokości obiektu. Jak również wtedy, gdy rozbiórka może wpłynąć na stan środowiska.

Jakie dokumenty przygotować, chcąc uzyskać pozwolenie na rozbiórkę?

Należy przygotować dokumenty takie jak projekt rozbiórki budynku, jeżeli nie jesteś właścicielem również zgodę właściciela budynku, opis planowanych działań rozbiórkowych, plan umiejscowienia obiektu, zaświadczenie, że budynek nie jest zabytkiem chronionym, a także plan umiejscowienia budynku.

Czy można samemu podjąć się wyburzania budynku?

Wyburzanie budynków nie jest proste, a na początku to fachowcy powinni ocenić stan techniczny budynku. Wyburzenie budynku wymaga specjalnych urządzeń, narzędzi, a także wiedzy. Budynek zostaje rozbierany stopniowo, zaczynając od dachu. Ze względów bezpieczeństwa, najlepiej, gdyby taki pracami zajęli się fachowcy, ale możesz również zrobić to samodzielnie. Jeżeli rozbiórki podejmie się właściciel i dojdzie do wypadku, to on poniesie odpowiedzialność karną. Należy również zadbać o odpowiedni transport elementów pozostałych po rozebranej budowli. Przed wyburzeniem muszą zostać odłączone wszystkie instalacje, czym z pewnością powinni się zająć wyłącznie profesjonaliści.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i pracowników!

Podczas wyburzania budynków należy zachować szczególne środki ostrożności. Jesteś zobowiązany, aby odgrodzić teren, a także oznakować go, aby było wiadomo, że prowadzone są tam niebezpieczne prace. Muszą zostać zachowane zasady BHP.

Ile kosztuje rozbiórka?

Koszty rozbiórki są uzależnione od województwa, w jakim się znajdujesz, wielkości obiektu, materiału, z jakiego zbudowany jest dom, a także rodzaju technologii, jaka zostanie użyta. Ponadto firmy rozbiórkowe mają specjalną miarę – metr sześcienny kubatury budynku.

Jak przygotować działkę pod budowę?

Wyburzyliśmy już budynek, jednak co możemy zrobić dalej, jeżeli chcemy postawić dom, czy inny budynek? Należy zacząć od usunięcia wszystkich elementów, jakie przeszkadzałyby w budowie. Przygotowanie działki pod budowę wymaga m.in. wycięcia drzew.

Nie ryzykuj – nie rozbieraj budynków bez stosownych pozwoleń!

Pamiętaj, nawet jeżeli budynek należy do nas i znajduje się na naszej działce, jego wyburzenie, wymaga zgody. Najlepiej wyburzenie budynku powierzyć specjalistom, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *