Rekuperator – czym jest i jak działa?

Rekuperatory są energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska wymiennikiem ciepła. Wykorzystują one konwekcyjny proces wymiany ciepła do odzyskiwania inaczej zmarnowanej energii cieplnej z gorących gazów spalinowych wytwarzanych w procesach przemysłowych i rozprowadzają to odzyskane ciepło w postaci pary lub gorącego powietrza. Rekuperator może być stosowany w każdym rodzaju kotła lub pieca, gdzie konieczne jest odzyskanie jak największej ilości ciepła z gazów powstających podczas spalania.

Co to jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie, które przekazuje energię ze strumienia wysokotemperaturowego do strumienia niskotemperaturowego. Może być stosowany do odzyskiwania ciepła z gazów odpadowych, takich jak gazy spalinowe z elektrowni i strumienie z procesów rafineryjnych, lub do wstępnego podgrzewania powietrza do spalania w kotłach i piecach. Rekuperator można traktować jako energooszczędny wymiennik ciepła, ponieważ zmniejsza on zużycie paliwa poprzez odzyskiwanie użytecznego ciepła z gazów spalinowych na jednym poziomie temperatury (zazwyczaj wysokiej) i przekazywanie go do innego medium (zazwyczaj powietrza) na niższym poziomie temperatury.

Jak działa?

Rekuperator to wymiennik ciepła, który może być wykorzystywany do przekazywania ciepła ze strumienia gorącego gazu do strumienia zimnego. Jego działanie polega na wykorzystaniu różnicy temperatur pomiędzy strumieniem gorącym (zwykle gazem spalinowym) i zimnym (zwykle powietrzem). Gorący strumień jest wstępnie podgrzewany przez zimny, co oznacza, że możliwe jest odzyskanie części lub całości energii traconej jako ciepło odpadowe w procesach spalania, takich jak spalanie węgla lub zgazowanie. Rekuperatory są powszechnie spotykane w dużych elektrowniach, gdzie są używane razem z turbinami parowymi w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia kosztów paliwa.

Jakie zastosowania mają rekuperatory?

Rekuperatory Thessla Green oraz modele pochodzące od innych producentów najczęściej stosuje się w następujących branżach:

– chłodnictwo,

– przemysł,

– energetyka (elektrownia słoneczna, geotermalna i jądrowa może być chłodzona przez rekuperatory)

– chłodnictwo w transporcie i samolotach (systemy chłodzenia pojazdów zwiększających zasięg przelotowy),

– wieże chłodnicze w zakładach przemysłowych, które wymagają odparowania dużej ilości wody w niskiej temperaturze (np. elektrownie).

Podsumowanie

Rekuperator to energooszczędny wymiennik ciepła, który wykorzystuje parę o niższej temperaturze do odzyskania części ciepła ze strumienia spalin. Może być używany w wielu różnych zastosowaniach i jest wykonany z różnych materiałów, w zależności od tego, co próbujesz z nim zrobić.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *