Wiosną i latem spędzasz dużo czasu na podwórku? Lubisz tam odpoczywać oraz spożywać posiłki wraz z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi? Aby przebywanie na świeżym powietrzu było dla Was źródłem szczęścia, musisz wygospodarować przestrzeń do komfortowego wypoczynku. W takiej roli najlepiej sprawdza się taras, na którym umieszcza się leżaki, krzesła i stoliki ogrodowe. Najczęściej taką nawierzchnię przygotowuje się z drewna lub z kompozytu. Sprawdź jakie mocne i słabe strony charakteryzują każde z tych rozwiązań.
Taras drewniany – wady i zalety
Nawierzchnia tarasu wykonana z drewna wyróżnia się zaletami, takimi jak: uniwersalność, atrakcyjny wygląd, barwa i faktura, czy możliwość odczuwania bliskości z naturą. Taka konstrukcja ulokowana w pobliżu domu jest elegancka i idealnie komponuje się z elewacją wykonaną w dosłownie każdym stylu architektonicznym.
Należy jednak zwrócić uwagę również na wady tego materiału. Największe znaczenie ma konieczność dokonywania regularnej impregnacji, która nie tylko jest czasochłonna, ale i generuje dodatkowe koszty. W innym przypadku drewniane deski ulegają zniszczeniu pod wpływem działania czynników atmosferycznych zmieniających się wraz z kolejnymi porami roku. Mankamentem jest również dość skomplikowany montaż tego rodzaju desek oraz trudność utrzymania drewna w czystości.
Jakie są wady i zalety tarasu z kompozytu?
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na płyty tarasowe z kompozytu, które cieszą się coraz większą popularnością i stanowią ciekawą alternatywę dla opisanych wcześniej drewnianych desek. Do najistotniejszych atutów desek kompozytowych można zaliczyć: wygląd imitujący drewno, brak drzazg, antypoślizgowość, łatwość montażu, wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Ponadto kompozyt jest surowcem, który dla zachowania wysokiej jakości nie wymaga konserwacji.
Tarasowe deski kompozytowe stanowią świetne rozwiązanie, jednak nie są pozbawione wad. Ich słabe strony to między innymi: szybkie nagrzewanie się takiej nawierzchni w upalne dni, możliwość delikatnego blaknięcia desek, jak również dość wysoka cena. W związku z tym budżet nie każdej osoby może pozwolić na zainwestowanie w ten materiał. Trzeba to podkreślić – kompozyt to nie drewno, dlatego taki zakup nie zadowoli ludzi, którzy doceniają jedynie właściwości prawdziwego drewna dębowego, sosnowego, czy świerkowego.
Taras drewniany czy z kompozytu – podsumowanie
Planujesz dokonać metamorfozy w najbliższym otoczeniu swojego domu? Chcesz stworzyć taras marzeń? Planując taką inwestycję, musisz wybrać materiał, który stanie się głównym budulcem takiej stabilnej konstrukcji. Wybierzesz klasyczne drewno? A może wolisz deski kompozytowe? Powyższe informacje na pewno pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję w tej kwestii. A potem nie pozostanie Ci już nic innego jak tylko czerpanie radości z efektywnego relaksu na łonie natury.