Awaria elektryczna – jak się zachować?

Może przydarzyć się każdemu i to w różnych okolicznościach, dlatego należy dokładnie wiedzieć jak zachować się w razie awarii elektrycznej. Musisz wiedzieć jakich odruchów unikać, a co powinieneś zrobić bezwzględnie. Udzielimy najważniejszych rad dotyczących bezpieczeństwa w ramach poważnej usterki prądu, z którą możesz mieć do czynienia w swoim domu.

Kiedy rozpoznać awarię?

Ciężko jest określić jeden albo nawet kilka symptomów, które będą w każdej sytuacji świadczyć o awarii elektrycznej, ponieważ przypadków i powodów może być całkiem sporo. Najczęściej pojawiają się nietypowe i niepokojące dźwięki, syczenie, a niekiedy nawet drażniący zapach czy widoczny dym. Wówczas nie ma żadnych wątpliwości, że właśnie doszło do awarii elektrycznej, poza tym jesteśmy przekonani, że sam świetnie poradzisz sobie z rozpoznaniem i intuicyjnie będziesz wiedział, gdy nadejdzie ten moment.

Czego nie wolno robić?

Istnieje kilka zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby mieć pewność, że nic nie stanie się Tobie ani Twoim bliskim. Po pierwsze, absolutnie zabronione jest bezpośrednie dotykanie miejsca awarii, a nawet przebywanie w pobliżu na mokrej posadzce czy też z mokrym ciałem. Jak wiadomo prąd w połączeniu z wodą oddziałuje bardzo niebezpiecznie na nasze zdrowie lub życie. Również nie należy przebywać w pobliżu wraz dziećmi, które przez przypadek mogłyby znaleźć się promieniu niebezpiecznej odległości.

Jeśli nie jesteś fachowcem, także nie powinieneś zabierać się za naprawę awarii czy na siłę próbować odłączyć urządzenie od źródła prądu. Można to zrobić wyłącznie w sytuacji, gdy jest to dla nas bezpieczne i nie mamy bezpośredniego kontaktu z miejscem poważnej usterki.

Jak należy postępować?

Teraz możemy już przejść do konkretnych kroków, jakie należy podjąć po rozpoznaniu i zabezpieczeniu miejsca i przede wszystkim siebie. Na samym początku bez zastanowienia należy zadzwonić na pogotowie elektryczne 24h, których dyspozytorzy zadadzą Ci odpowiednie pytania. Dzięki nim będą wiedzieli z czym mają do czynienia i w jaki sposób mogą pomóc. Następnie należy postępować według ich zaleceń i czekać na przyjazd fachowców. W tym czasie nie wolno dotykać ani ruszać miejsca awarii, tak jak wspomnieliśmy wcześniej.

Elektrycy już zajmą się dokładnie awarią, ustalą jej przyczynę i zabezpieczą Twój dom. To jedyne rozsądne i racjonalne rozwiązanie w tej sytuacji, a zwłaszcza jeśli awaria ma miejsce w godzinach niestandardowych, na przykład w nocy, kiedy nie można uzyskać pomocy zwykłego elektryka. Pogotowie zadziała szybko, skutecznie i z myślą o Tobie, dlatego możesz im śmiało zaufać i w razie jakichkolwiek wątpliwości od razu zadzwonić do nich.

Czym zajmuje się elektryk?
Zastanawiasz się, czym zajmuje się elektryk, gdzie może pracować oraz od czego zależy jego wynagrodzenie? Przeczytaj,...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *