Rodzaje kosiarek ogrodowych – która będzie najlepsza?

Piękny i zadbany trawnik jest wizytówką każdego domu i ogrodu. Zieleń bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, dlatego coraz chętniej przyozdabiamy nią nasze domy, mieszkania, balkony czy ogrody. Niektórzy ubóstwiają zapach świeżo skoszonej trawy… Tak czy inaczej, aby jak najdłużej zachować trawnik w pięknym stanie, w każdym domu przyda się – kosiarka.

Jeżeli jeszcze nie posiadasz jej w swoich ogrodniczych akcesoriach, nadszedł czas, aby to zmienić! Dlatego w poniższym artykule wymienimy dostępne rodzaje kosiarek, abyś wybrał najlepszą dla siebie i swoich potrzeb. Kosiarki do trawy dzielą się na: elektryczne, spalinowe,  mechaniczno-pchane.

W zależności od naszych osobistych preferencji wybieramy taką, która najbardziej nam odpowiada. Zobacz nasz przewodnik po rodzajach kosiarek!

Rodzaje kosiarek – kosiarki spalinowe

  • kosa spalinowa – jest powszechnie używana w miejscach, w których trawy nie da się tak prosto usunąć. Umożliwia dotarcie do niedostępnych terenów. Przy pomocy kosy spalinowej możemy okiełznać trawę przy krawężnikach, klombach, skalniakach itp. Jest dość lekka i łatwo nią manewrować.
  • kosiarka wózkowa – najczęściej wybierana kosiarka wśród ogrodników amatorów. Dzięki sporemu silnikowi jest wydajna. Używa się jej do koszenia terenów płaskich, takich jak przydomowe trawniki, czy pasy zieleni.
  • ciągnik ogrodowy – inaczej zwana kosiarka samojezdna. Jest przeznaczona dla zaawansowanych ogrodników, którzy posiadają spore przestrzenie do skoszenia. Przeważnie występuje pod postacią niewielkiego pojazdu.

Rodzaje kosiarek – kosiarki elektryczne

  • kosiarka elektryczna z kablem – najpopularniejszy rodzaj kosiarek w Polsce. Posiada kabel, co może być ograniczające w przypadku skaszania dużych powierzchni. Nie jest kłopotliwa jeśli chodzi o przechowywanie i użytkowanie. Od wózkowej kosiarki spalinowej odróżnia ją głównie kabel. Wygląd obu rodzajów kosiarek jest za to dosyć podobny.
  • kosiarka na akumulator – to bardzo prosta w obsłudze kosiarka elektryczna. Większość modeli posiada czujnik, który informuje o ilości zużytej baterii. Kiedy zaczyna tracić moc, trzeba naładować jej akumulatory. Czas działania takiego akumulatora to około 40 minut, co może sprawiać problemy przy większych powierzchniach. Ładowanie trwa nawet i do 20 godzin.
  • kosiarka na baterie słoneczne – jeżeli Twój trawnik jest odpowiednio ogrodzony, możesz zakupić taki model kosiarki elektrycznej. Posiada wbudowane czujniki, które pozwalają na sprawne omijanie napotkanych przeszkód, więc nie potrzebuje Twojego nadzoru. Jedyną wadą takiej kosiarki jest jej niewielka moc oraz fakt, że można jej używać na nasłonecznionych terenach i w słoneczne dni. Kosiarka na baterie słoneczne jest mała, nie wytwarza hałasu, jest ekologiczna.

Rodzaje kosiarek – kosiarki mechaniczno-pchane

Ten typ kosiarek jest przeznaczony dla osób silnych i wprawionych w tego typu zabiegach. Rekompensatą jest fakt, że jest to ekologiczna i cicha opcja. Jeżeli w Twoim otoczeniu mieszkają sąsiedzi, którzy cenią sobie ciszę, lub masz małe dziecko – ta opcja pozwoli na koszenie o każdej porze dnia. Kosiarka mechaniczno-pchana nadaje się do koszenia niewielkiej trawy rosnącej na małej i płaskiej powierzchni, na przykład w niewielkim ogrodzie przydomowym.

Gdzie kupić tanią kosiarkę?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie można zakupić sprzęt do pielęgnacji trawnika, warto rozejrzeć się w Internecie. Dobrym pomysłem może być internetowy sklep ogrodniczy, gdzie można zakupić sprzęt i akcesoria ogrodowe – w tym również wybrany model kosiarki. Nie musisz wtedy jechać do sklepu stacjonarnego na własną rękę. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *