Rodzaje desek kompozytowych

Deski kompozytowe stają się coraz popularniejszym materiałem, z którego wytwarza się nawierzchnię tarasów, czy balkonów. Można stworzyć z nich również elewacje budynków, pomosty, obrzeża basenów i oczek wodnych oraz inne elementy ogrodowej infrastruktury. To solidne tworzywo, odporne na działanie czynników pogodowych. Jego istotną zaletą jest również brak konieczności dokonywania regularnej konserwacji i impregnacji. Czy wiesz, jakie są najpopularniejsze rodzaje desek kompozytowych? Jeśli nie, poniższy artykuł powinien Cię zainteresować.

Deski kompozytowe WPC – jakimi cechami się charakteryzują?

Deski kompozytowe WPC (Wood Plastic Composite) powstają z surowca będącego mieszanką naturalnych części składowych oraz polimerów termoplastycznych. W efekcie jest to produkt, który swoim wyglądem zewnętrznym do złudzenia przypomina drewno i jednocześnie cechuje się wszystkimi najważniejszymi zaletami typowymi dla tworzyw sztucznych. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie atuty drewna, jednak nie mają czasu, ani środków finansowych na regularne dbanie o nie. To połączenie estetyki z trwałością.

Deski kompozytowe PVC – informacje ogólne

Natomiast tarasowe deski kompozytowe PVC produkowane są z polichlorku winylu oraz pyłu drzewnego. Wyróżnia je bardzo wysoka jakość, a także jej adekwatność do ceny tego produktu. Ten rodzaj desek ma następujące atuty:

  • trwałość nawierzchni,
  • odporność na ścieranie i zarysowania,
  • długa żywotność,
  • antypoślizgowość gwarantująca bezpieczeństwo,
  • niezapalność produktu,
  • nadają się do recyklingu,
  • niska nasiąkliwość,
  • brak ryzyka wystąpienia deformacji powierzchni.

Tarasowe deski kompozytowe z PP i HDPE – poznaj je

Innym rodzajem desek kompozytowych są te, których nazwy określa się skrótem PP oraz HDPE. W tych pierwszych jeden z komponentów to polipropylen natomiast w drugich jest to polietylen, a litery HD oznaczają zwiększoną gęstość tego materiału. Jednocześnie charakterystyczna dla nich jest znaczna zawartość drewna. Ten typ desek nie ma aż tak dobrej jakości – szybko tracą one swój pierwotny kolor, są łatwopalne i podatne na uszkodzenia mechaniczne, negatywny wpływ mają na niego niskie temperatury oraz silne promienie słoneczne.

Rodzaje desek kompozytowych – podsumowanie

Doskonale widzisz, że deska kompozytowa niejedno ma imię. Jeśli stoisz przed wyzwaniem związanym z zakupem tego rodzaju materiału, musisz zapamiętać wskazane powyżej informacje. Gdy zwrócisz na nie swoją uwagę, dokonasz wyboru najlepszego z możliwych, a poczyniona inwestycja przyniesie Ci wiele satysfakcji.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *