Jak usunąć odpady z placu budowy?

Odpady budowlane to rzeczywistość branży budowlanej i jeden z głównych problemów ekonomicznych, które dotykają firmy. Z tego powodu konieczne jest również właściwe zarządzanie odpadami, aby nie szkodziły ani zdrowiu ludzi, ani środowisku. Istnieje kilka czynników, które wpływają na powstawanie odpadów na placach budowy, takich jak złe planowanie i brak wiedzy na temat ich negatywnego wpływu na otoczenie. Istnieją jednak rozwiązania tego problemu: należy odpowiednio segregować odpady, używać materiałów wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych i poddawać je recyklingowi, kiedy tylko jest to możliwe!

Czym są odpady z budowy i rozbiórki?

Odpady budowlane i rozbiórkowe to rzeczywistość, którą firmy, jak i prywatni inwestorzy muszą się zająć, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i środowiskowych. Wysokie koszty, możliwość odzyskania energii z niektórych materiałów, dekontaminacja oraz obowiązek prawny sprawiają, że jest to temat, który należy traktować z dużą uwagą.

Znaczenie segregacji śmieci w budownictwie

Segregacja odpadów to praktyka przyjęta przez wiele firm budowlanych i wykonawców na całym świecie. Korzyści z segregacji odpadów są liczne, w tym: zmniejszone koszty utylizacji, czystsze środowisko dzięki recyklingowi, bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i czasu.

Jak prawidłowo zagospodarować odpady budowlane?

Po pierwsze – znajdź sposoby na ponowne wykorzystanie materiałów.

Po drugie – poddaj materiały recyklingowi, wykorzystując je jako surowiec do innego projektu.

Po trzecie – wykorzystaj materiały z recyklingu w działaniach niebudowlanych, np. wykorzystaj potłuczone cegły jako chodniki dla pieszych.

Podsumowanie

Zgodnie z prawem firmy budowlane są odpowiedzialne za własne odpady do czasu, gdy mogą je przekazać innej firmie odpowiedzialnej za ich ostateczną utylizację lub recykling. Dotyczy to wszystkich elementów konstrukcyjnych, takich jak płyty betonowe, konstrukcje metalowe czy drewniane deski wykorzystywane podczas prac na budowie. Śmieci takie jak gleba, gruz, cegły, bloki cementowe, czy inne odpady warto uprzątnąć poprzez ich składowanie w olbrzymich kontenerach. Świetnym wyjściem są tutaj na przykład worki big bag z Bydgoszczy. Są one elastyczne, a przy tym wytrzymałe, dzięki czemu pomieszczą w swoim wnętrzu sporą ilość odpadów budowlanych, a przy tym nie ulegną zniszczeniu. Przekonaj się w praktyce o potencjale drzemiącym w tym rozwiązaniu!

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *