Nie życzymy tego nikomu, a przede wszystkim chcemy Was przestrzec przed podobnymi błędami, kiedy sami zamierzacie zabrać się za montaż instalacji elektrycznych w swoim domu. Podobnie potraktujcie to jako przestrogę przed wyborem laików w temacie elektryki, gdzie przedstawiamy trzy najczęściej popełnianych błędów w wykonaniu instalacji elektrycznych. Sprawdź i nie próbuj tego samego w domu!
#Niedobór gniazdek
Oto pierwszy błąd, z którym mamy do czynienia głównie przez roztargnienie i brak organizacji. Może się to zdarzyć zarówno w mieszkaniach starego, jak i nowego budownictwa. Chyba nie musimy tłumaczyć, dlaczego akurat zbyt mała ilość gniazdek stanowi błąd. Przede wszystkim wpływa to już na jakość i komfort mieszkania, kiedy nagle okazuje się, że brakuje nam źródeł energii do podłączenia kilku podstawowych urządzeń. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zakup przedłużaczy, które z kolei zabierają sporo miejsca, a także przyczyniają się do okablowania całego mieszkania.
Nie wygląda to estetycznie, a także jest w ogóle niepraktyczne. Właśnie dlatego należy dobrze rozplanować ilość, jak i rozmieszczenie gniazdek prądu w każdym pomieszczeniu. Wiadomo, że w kuchni czy łazience musi znaleźć się ich więcej, ponieważ do prądu podłączamy m.in. taki podstawowy sprzęt jak lodówka, toster, zmywarka, mikrofalówka czy pralka. Pozostałe urządzenia, które nabywamy z czasem również muszą zostać podłączone do sieci elektrycznej, a tej właśnie brakuje.
#Za mała ilość punktów oświetleniowych
Następnym problemem z jakim bardzo często się borykamy jest niedostateczna ilość miejsc do podłączenia źródeł światła. W rezultacie okazuje się, że nasze oświetlenie w niewielkim pokoiku jest znacznie lepsze niż w kuchni, w której spędzamy zazwyczaj większą część czasu. Tutaj również radzimy bardziej skupić się na rozplanowaniu pomieszczeń, gdzie przykładowo podczas budowy czy remontu należy rozrysować nawet na ścianach i podłodze układ urządzeń, które będą stały w danym pomieszczeniu. Wtedy będzie można zaplanować, w którym miejscu znajdą się łączniki oświetleniowe i gniazda. To świetny sposób, który można poprawić jeszcze w początkowej fazie budowania, a nie żałować już po fakcie.
#Niewydzielone obwody
Równie częstym problemem przy nieprzemyślanej budowie jest wyłączanie zasilania podczas uruchomienia dwóch urządzeń jednocześnie. Jest to dość problematyczne, a zwłaszcza kiedy w jednym czasie chcemy zrobić pranie i zagotować wodę na herbatę, co powinno przebiegać bez żadnego problemu. Naprawdę zachęcamy, by korzystać z pomocy specjalistów, a najlepiej fachowców od instalacji elektrycznych Wrocław, którzy mają już spore doświadczenie i wiedzę na temat rozplanowania, wykonania obwodów w mieszkaniu.
Zakłada się, że wszelkie urządzenie o mocy większej niż 2kW powinny posiadać zasilanie z odrębnych obwodów, aby nie obciążać się nawzajem podczas uruchomienia, co chyba dobrze przedstawiliśmy na powyższym przykładzie. Zapewni to nie tylko komfort mieszkania, oszczędność czasu, ale również zapobiegnie to wielu awariom elektrycznym.