Co warto wiedzieć wybierając ogrodzenie do domu?

Chcesz zmienić ogrodzenie, czy ogrodzić dom? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia. Sprawdź, jak krok po kroku zaplanować jego wykonanie.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności zaplanuj jak będzie przebiegać twoje ogrodzenie i zmierz przestrzeń. Następnie rozejrzyj się za materiałem, z jakiego będzie wykonane ogrodzenie – świetnie sprawdzi się na przykład sztacheta ogrodzeniowa. W dalszej kolejności ustal, czy sam będziesz je wykonywać, czy wolisz zatrudnić specjalistów. Poszukaj inspiracji, przejrzyj gotowe projekty, może pomogą ci one w podjęciu decyzji. Przeglądnij także ofertę furtek oraz bram wjazdowych. Oszacowanie kosztów przedsięwzięcia to pierwszy najważniejszy krok.

Ogrodzenie – wybór

Wybór ogrodzenia jest bardzo ważny, przy jego podjęciu należy uwzględnić położenie domu, jego wygląd oraz elewacje, aby te elementy pasowały do niego. Pomyśl również, czy ogrodzenie ma pełnić jakieś funkcje, np. osłaniać podwórko od wzroku przechodniów, chronić przed wiatrem, hałasem, a może zwierzętami. Uwzględnij również teren, na którym będzie wykonane ogrodzenie, czy łatwo będzie je postawić na nim, czy teren trzeba będzie np. wyrównać. Jeżeli nie jesteś pewien co robić, skontaktuj się ze specjalistami, którzy pomogą ci w wyborze.

Projekt ogrodzenia

Wybrałeś rodzaj ogrodzenia, materiały, teraz trzeba dokładnie zmierzyć teren, rozplanować ogrodzenie, jego wysokość, odstępy słupków. Tak, aby dokładnie wiedzieć, ile należy kupić materiału.

Fundament pod ogrodzenie

Fundament ogrodzenia wykonuje się w zależności od wybranego typu ogrodzenia. Może to być fundament ciągły albo punktowy. Ważne jest także wykonanie podmurówki, wykańcza się ją surowcami takimi jak np. kamień elewacyjnym, czy imitacja jakiegoś materiału.

Montaż ogrodzenia

Fundament gotowy, a więc czas na prace murarskie, w zależności od wybranego stylu ogrodzenia. Następny etap to montaż przęseł, furtki, bramy wjazdowej, które też można zamontować na wiele sposobów.

Ogrodzenie, na jakie się zdecydować?

Ogrodzenie możesz wykonać za pomocą desek kompozytowych, są one łatwe w czyszczeniu, a także nie musisz ich później konserwować. Imitują wyglądem prawdziwe drewno, są także wytrzymałe na odkształcenia, uszkodzenia oraz odporne na warunki atmosferyczne. Możesz zdecydować się również na ogrodzenia gotowe, które są łatwe i szybkie w montażu np. przęsła metalowe, czy panele ogrodzeniowe. Inne rozwiązanie to ogrodzenia kute, które są droższym rozwiązaniem, kolejny pomysł to ogrodzenie z siatki.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *