Budowa tarasu – na co zwrócić uwagę?

Planujesz budowę tarasu? Dowiedz się niezbędnych informacji dotyczących jego wykonania. Przede wszystkim, od czego należy zacząć, a także na co zwrócić szczególną uwagę.

Od czego rozpocząć przygotowania?

Planowanie tarasu rozpocznij od wytyczenia miejsca, w jakim ma się on znaleźć. Następny ważny element to z jakich materiałów będziesz go wykonywać. Sprawdź również, jakie masz narzędzia, które będą niezbędne podczas wykonywanych prac, w zależności z jakich materiałów będziesz wykonywać taras.

Konstrukcja tarasu – jaką wybrać?

Masz narzędzia i materiały, to teraz czas na konstrukcję. Jednym z ważniejszych czynników przy jej wyborze jest podłoże, na jakim położony będzie taras. Możesz go umiejscowić na utwardzanej nawierzchni, na którym za pomocą legarów ułożysz deski albo bezpośrednio na ziemi – wtedy oprzyj podłogę na betonowych blokach.

O czym warto pamiętać?

Warto poszukać wcześniej inspiracji np. w Internecie, jaki chcesz uzyskać efekt. Należy sprawdzić również ceny niezbędnych elementów potrzebnych do jego wykonania i oszacować koszty.

Od czego rozpocząć pracę?

Pracę należy zacząć od wytyczenia tarasu za pomocą miarki, rozciągniętego sznurka i palików, które należy wbić w ziemię, aby zaznaczyć jego obszar. Następny etap to przygotowanie podłoża poprzez usunięcie warstwy roślinnej, wyrównanie terenu, ustalenie jednakowego poziomu. Jeżeli taras umieszczasz na gruncie, należy wykopać dołki, w których umieścisz słupki i zabetonować je. Następną czynnością będzie stworzenie konstrukcji tarasu, na której mocuje się deski drewniane, które trzeba wcześniej zaimpregnować, czy deski tarasowe kompozytowe producent, których nie należy dodatkowo zabezpieczać specjalnymi środkami.

Urządzanie tarasu – o czym warto pomyśleć?

Warto zastanowić się nad elementami dekoracyjnymi tarasu takimi jak oświetlenie – zaoszczędzi ci to późniejszych przeróbek. Pomyśl także o roślinach, zadaszeniu, meblach, jakie będą pasować, aby było to miejsce, w którym możesz usiąść, odpocząć, spędzić czas z rodziną, czy z przyjaciółmi.

Wykończenie tarasu – pomyśl o detalach

Zastanów się również nad drobnymi elementami, które wykończą taras, wypełnią przestrzeń, nadadzą odpowiedniego stylu. Pomyśl o tekstyliach np. poduszkach, kocach, które oczywiście podczas złej pogody należy schować. Rozważ także miejsce na grill, jeżeli twoja rodzina często go urządza, czy np. miejsce dla dzieci, w którym będą one mogły się bawić. Taras można urządzić na wiele sposobów, ważne jednak, aby spełniał oczekiwania twoje i twojej rodziny.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *