ABC budownictwa

Dzisiejszy wpis poświęcimy w całości podstawowym definicjom związanych z budownictwem, które mogą przydać się każdemu, kto właśnie zdecydował się na postawienie własnego domu. Postaraliśmy się przytoczyć najważniejsze pojęcia i przedstawić je w jak najbardziej zrozumiały i prosty sposób specjalnie dla laików w tym temacie.

A…

Pierwszym pojęciem związanym z domem będzie – antresola, czyli inaczej półpiętro, które stanowi osobną kondygnację w pomieszczeniu. Powstaje dzięki poziomemu oddzieleniu części górnej pokoju, gdzie tworzy się odrębne miejsce, aczkolwiek nie jest ono w żaden sposób odgrodzone ściankami budowlanymi. Można zatem przyrównać antresolę do otwartej przestrzeni na wysokości, które najczęściej użytkowane są w sypialniach albo pokojach dziennych. Oczywiście posiadają one znacznie mniejszy metraż w porównaniu z resztą pomieszczenia na dole, aczkolwiek wystarczają często jako oddzielenie łóżka od sypialni.

Traktowana jest często jako element dekoracyjny, ale również praktyczny, dzięki czemu jesteś w stanie zaoszczędzić nieco więcej przestrzeni na dole i przenieść nawet niektóre meble do górnej części pokoju. Jednak na antresolę mogą pozwolić sobie jedynie właściciele wysokich wnętrz w domach jednorodzinnych lub większych apartamentach, ponieważ potrzebuje ona konkretnej wysokości w pomieszczeniu, by mogła zostać oddzielona od reszty. Wśród nowoczesnych projektów wnętrz często można spotkać się z zastosowaniem antresoli, które prezentuje się intrygująco i ekskluzywnie.

B…

Naszym dzisiejszym skojarzeniem będzie beton komórkowy, o którym zapewne słyszałeś, aczkolwiek gwarantujmy, że nadal nie wiesz o nim wszystkiego. Jak wiadomo jest to materiał budowlany znany z szerokiego zastosowania w budownictwie, aczkolwiek jest wykorzystywany głównie do stawiania fundamentów budynku. Sam beton powstaje z mieszanki cementu, wody i środków chemicznych, które mają za zadanie „napowietrzyć” materiał, czyli inaczej mówiąc zapewnić mu lepszą izolację cieplną. To pierwsza z zalet jakie wynikają z użytkowania wysokiej jakości betonu towarowego, który można spotkać w różnych klasach – te z kolei wynikają z odmiennych proporcji mieszanki betonowej, co sprawia, że materiał budowlany posiada inne wartości wytrzymałości.

W rezultacie beton komórkowy nie należy do najcięższych materiałów, co znacznie sprzyja przenoszeniu i transportowaniu go z jednego miejsca do drugiego. Co więcej, są dość łatwe i proste w obróbce, a także niedrogie w zakupie, choć zależy to głównie od ich jakości.

C…

W tej części opisaliśmy nieco odmienny materiał budowlany, a mianowicie cegłę modularną pełną, która stanowi element uzupełniający podczas wykańczania ścian budowanych z pustaków. Jej wykorzystanie pozwala na prawidłowe wiązanie muru w filarach, narożnikach i otworach, co jest bardzo istotne dla stabilności i wytrzymałości budowli. Cegła modularna stosowana jest także przy stawianiu ścianek działowych, a ich wybór wynika również z wyboru poszczególnych klas.

Materiał sam w sobie posiada pionowe okrągłe otwory, co łatwo wyróżnia ją spośród innych oraz zapewnia możliwość dzielenia cegły na mniejsze części. W zasadzie wyszczególniamy cegły licowe i zwykłe, które można rozróżnić po wyglądzie bocznej ścianki. Na pewno znajdziesz ją bez problemu w każdej hurtowni i sklepie z materiałami budowlanymi, ze względu na jej łatwo dostępność.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *