Wszystko o betonie

Dla wszystkich początkujących, którzy planują w najbliższym czasie budowę domu czy też innej inwestycji, polecamy dowiedzieć się nieco więcej na temat tego materiału budującego. W poniższym artkule dowiesz się między innymi z czego składa się beton oraz według jakiej klasyfikacji możemy go podzielić, by następnie wybrać spośród nich najodpowiedniejszy do realizacji naszego projektu.

Beton, czyli…

Mieszanka trzech różnych składników, które posiadają zupełnie odmienne właściwości, dzięki czemu powstały materiał budowlany sprawdza się w różnych zastosowaniach. Pierwszym najważniejszym składnikiem jest spoiwo hydrauliczne, czyli inaczej cement, który niekiedy występuje również dodatkami mineralnymi wspomagającymi trwałość i gęstość surowca. Następnie dodawana jest woda, dzięki której zaczyn powoli sztywnieje i powoduje wiązanie się z cementem. Po uzyskaniu właściwej konsystencji można kolejno uzupełnić mieszankę kruszywem w postaci piasku lub żwiru, których ilość jest dopasowywana do określonej klasy i gęstości betonu towarowego. Właśnie odpowiednie proporcje umożliwiają stworzenie różnego rodzaju materiały budowlane, których struktura oraz szybkość wiązania może być dostosowana do konkretnych warunków budowy.

Klasa betonu

Mówiąc najprościej, oznacza wytrzymałość na ściskanie, gdzie poszczególne symbole dotyczą wielkości naprężeń ściskających, które może przenieść konkretna klasa betonu. Największe znaczenie mają tutaj proporcje składników tego budulca, gdzie właśnie cement odpowiada za wysoką odporność materiału. Zatem im więcej dodamy do mieszanki spoiwa hydraulicznego, a mniej wody, tym wyższej klasy otrzymamy beton. Jednak istnieją też pewne utrudnienia, gdyż zwiększona proporcja cementu przyczynia się do utraty właściwości reologicznych, pojawiają się nadmierne naprężenia, co w ostateczności wiąże się z licznymi pęknięciami w strukturze betonu. Aby temu zapobiec najczęściej stosowane są różnego rodzaju domieszki chemiczne, które częściowo niwelują ten efekt i przywracają surowcowi poprzednią konsystencję.

Rodzaje betonu według gęstości

W zależności od stężenia mieszanki możemy podzielić ją według trzech osobnych kategorii:

  • Beton lekki – jego gęstość wynosi około 800-2000 kg/m³, a wszystko dzięki wykonaniu z kruszyw lekkich (tuf wulkaniczny, wapienie, algoporyt czy keramzytu), z których powstaje chociażby beton komórkowy. Stosowany jest najczęściej do produkcji drobnowymiarowych elementów ściennych (bloczki, nadproża) oraz średniowymiarowych konstrukcji stropowych i murowych (płyty ścienne i stropowe). Jednocześnie lekki beton może służyć jako warstwa wyrównawcza i podkładowa.
  • Beton zwykły – stężenie tego materiału wynosi nie więcej niż 2600 kg/m³, a powstaje on głównie z kruszyw naturalnych (piasek, żwir), łamanych (granit) oraz porowatych (węglanoporyt, keramzyt). Używany jest przede wszystkim do budowy elementów konstrukcyjnych betonowych i żelbetowych oraz pustaków ściennych lub stropowych. Generalnie jest on dość mocny, aczkolwiek kładziony w zimnie może zacząć niekontrolowanie pękać.
  • Beton ciężki – posiada gęstość większą nić 2600 kg/m³ i jest stosowane w dość nietypowych miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania promieni jonizujących. Mamy na myśli takie placówki jak: szpitale onkologiczne, jednostki naukowo-badawcze czy elektrownie atomowe, gdzie beton ciężki stanowi idealną osłonę radiologiczną. Równie często służy on do budowy zbiorników na odpady radiologiczne, dzięki czemu wszystkie niebezpieczne substancje nie rozpowszechniają się na zewnątrz. Swoje właściwości ochronne zawdzięcza specjalnym kruszywom, jak na przykład manganowe czy barytowe.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *