Jaki styropian wybrać do ocieplania domu?

Izolacja domu jest niezwykle ważna, gdyż, niezależnie od pory roku i czynników atmosferycznych, zapewnia odpowiednią temperaturę w jego wnętrzu. Materiałów używanych do docieplenia budynku jest wiele. Wyróżnia się waty szklane, wełny mineralne czy maty aerożelowe. Jednak nadal najczęściej stosowanym rodzajem termoizolatora jest styropian. Jaki styropian będzie zatem najlepszy? Sprawdź, jego właściwości i wybierz mądrze.

Z czego produkowany jest styropian?

Styropian jest porowatym tworzywem sztucznym, do którego wytwarzania wykorzystuje się polistyren ekspandowany. Powstaje podczas podgrzewania granulek przy użyciu pary wodnej. Wówczas ulegają one spienieniu, zwiększając jednocześnie objętość do 50 razy. W te sposób produkowany jest styropian EPS, zwany również białym. Natomiast styropian grafitowy powstaje poprzez dodanie do polistyrenu substancji takich jak: grafit, sadza lub związki aluminium.

Styropian biały a styropian grafitowy – różnice

Styropian biały od grafitowego odróżnia przede wszystkim poziom współczynnika przewodzenia ciepła lambda, który decyduje o właściwościach izolacyjnych styropianu. Pierwszy z materiałów cechuje się wysokim współczynnikiem, co sprawia, iż stopień ocieplenia jest znacznie mniejszy. Natomiast współczynnik lambda styropianu grafitowego oscyluje w zakresie od 0,030 do 0,035 W/mK, dzięki czemu płyty styropianowe szare są cieńsze od białych. Ich grubość waha się w przedziale od 1 do 30 cm i jest zależna od rodzaju styropianu.

Zalety styropianu grafitowego

Podstawową zaletą styropianu grafitowego jest jego nieprzepuszczalność, gdyż chroni budynek przed utratą ciepła. Płyty wykonane ze styropianu grafitowego są o 30% cieńsze od płyt styropianowych EPS. Dzięki redukcji ich grubości, budynek po zakończeniu wykonywania elewacji nie zwiększa aż tak bardzo swoich rozmiarów, jak w przypadku użycia styropianu białego, przez co styropian grafitowy pozytywnie oddziałuje na elewację, a budynek zyskuje nowy i estetyczny wygląd.

Dlaczego warto wybrać styropian grafitowy do izolacji budynku?

Styropian grafitowy będzie doskonałym materiałem termoizolacyjnym dla twojego domu. Wiele rodzajów styropianu i jego szerokie zastosowanie powodują, że jest tworzywem wielofunkcyjnym. Świetnie sprawdzi się do docieplenia: dachów, podłóg, ścian i fundamentów. Natomiast jego zdolność do zatrzymywania ciepła pozwoli ci zredukować wydatki związane z ogrzewaniem budynku.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *