Zastanawiasz się, czy pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem dla twojego domu? Dowiedz się, jak ona działa oraz co warto o niej wiedzieć. Poznaj zalety wynikające z posiadania pompy cieplnej.
Czym jest pompa ciepła i z czego się składa?
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, która wykorzystuje energię cieplną, znajdującą się w środowisku: w wodzie, w powietrzu, czy w ziemi. Następnie pobrana energia kierowana jest do instalacji grzewczej znajdującej się w budynku. Pompy ciepła to dobry wybór, który może stać się alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. Stają się one coraz bardziej popularne, a ich użytkownicy doceniają ich wielofunkcyjność.
Kto montuje pompy ciepła?
Pompa ciepła pobiera energię ze źródła (może to być pompa: gruntowna, wodna i powietrzna). Każda z nich wyróżnia się nieco innym sposobem działania i wymaganiami, co do jej wykonania. Warto wiedzieć, że pompa nie wytwarza ciepła, a je przekazuje ze źródła. Jest ona zasilana przez energię elektryczną, nie potrzebuje jej jednak wiele. Należy instalację pompy ciepła powierzyć fachowcom, którzy mają odpowiednie uprawnienia, wiedzę i narzędzia. Firma, którą wybierzesz, pomoże Ci ze wszystkimi formalnościami oraz doradzi najlepsze rozwiązania dla twojego domu.
Dlaczego warto się zdecydować na pompę ciepła?
Pompa ciepła ogrzeje twój dom i wodę użytkową! Może być połączona z klimatyzacją, czy z ogrzewaniem podłogowym, jak i zostać wykorzystana do chłodzenia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które potrzebuje jedynie przeglądu technicznego raz do roku.
Zalety pompy cieplnej
Pompa cieplna to ekologiczne rozwiązanie, które swoim działaniem nie emituje do środowiska żadnych zanieczyszczeń. System ten jest energooszczędny, twoje rachunki za energię i prąd, będą niższe. Pompa cieplna generuje niskie koszty eksploatacji. Kolejną jej zaletą jest to, że łatwo się ją obsługuje (może być nawet bezobsługowa). Istotne jest również to, że jest prosta w montażu. Jest to rozwiązanie bezpieczne, które będzie Ci służyć przez wiele lat.
Co warto wiedzieć o pompie ciepła?
Warto pomyśleć o pompie ciepła już na etapie projektowania domu. Nie wyklucza to jednak instalacji pompy w użytkowanym już budynku. Koszt tej inwestycji uzależniony jest m.in. od pompy, którą wybierzesz i wielkości domu. Warto wiedzieć, że często pompę instaluje się wraz z fotowoltaiką, nie jest to jednak koniecznością, jednak możesz to rozważyć. Warto również sprawdzić dotacje na montaż pompy ciepła!
źródło zdjęć: freepik.com