Jak działa klimatyzacja – podstawowe informacje

Klimatyzacja to urządzenie, które zyskuje coraz większą popularność. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się temperaturą powietrza dostosowaną do naszych potrzeb i preferencji. Dodatkowo klimatyzacje sprawiają, że powietrze w naszym otoczeniu jest lepszej jakości. Zastanawiasz się, jak działa klimatyzacja? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w poniższym wpisie!

Jak jest zbudowana klimatyzacja?

Aby w pełni zrozumieć cały proces wymiany ciepła w urządzeniu klimatyzacyjnym, musimy zapoznać się z jego budową. Warto wiedzieć, że każda klimatyzacja składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jak same nazwy wskazują, jedna z nich znajduje się wewnątrz domu lub pomieszczenia, a druga na zewnątrz, dzięki czemu może zapewnić nam wymianę gazową pomiędzy budynkiem, a jego otoczeniem.

Jak właściwie działa klimatyzacja? Klimatyzator pobiera powietrze z jednego miejsca, aby następnie oddać je w drugie. Cały ten proces odbywa się w obu jednostkach zwanych parownikiem (wewnętrzna) i skraplaczem (zewnętrzna). Połączone są one rurami, które izoluje się za pomocą miedzi, aby nie ulegały zmianom temperatur zachodzącym w otoczeniu. Rurami tymi przepływa czynnik chłodniczy. Zafunduj sobie optymalną temperaturę pomieszczenia i lepszą jakość powietrza – klimatyzatory ścienne kupisz tutaj.

Klimatyzacja – proces wymiany ciepła

Parownik ogrzewa powietrze pobierane z zewnątrz. Powietrze to następnie ogrzewa czynnik chłodniczy, który wędruje do skraplacza. Tam ciepło pobrane wcześniej zostanie pobrane od czynnika chłodniczego, co powoduje spadek jego temperatury. Cały proces opiera się na zmianie stanu skupienia czynnika chłodniczego, który zamienia się na przemian w ciecz i gaz. Następnie przy użyciu ciśnienia jest transportowany między dwiema jednostkami, wymieniając ciepło. W zależności od tego, czy używamy klimatyzacji w celu chłodzenia, czy grzania otoczenia, cały proces zachodzi nieco inaczej.

Odprowadzanie skroplin

Równie istotne w prawidłowym funkcjonowaniu klimatyzatora jest odprowadzanie skroplin. Są one produktem ubocznym wymiany ciepła. Powstają na skutek wykraplania się kondensatu. Powstałe krople trafiają na tacę skroplin, skąd wypływają na zewnątrz. Właśnie dlatego z klimatyzatorów wycieka woda.

Mamy nadzieje, że rozumiesz już jak działa klimatyzacja. Jeżeli szukasz odpowiednich produktów, wybierz klimatyzatory w sklepie czysty klimat. Wiedząc już, jak działa klimatyzacja, możesz bez problemu prawidłowo o nią zadbać.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *