Jak przygotować działkę pod budowę domu?

Planujesz budowę domu lub wyburzyłeś budynek i nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj jak w kilku krokach przygotować działkę pod budowę twojego wymarzonego domu.

Od czego zacząć przygotowanie działki pod budowę domu?

Planując budowę domu, należy wykonać ogrodzenie, przygotować miejsce utylizacji odpadów, zagwarantować urządzenia sanitarne, jak i pomieszczenia socjalne. Trzeba również wygospodarować miejsce, w którym będą przechowywane materiały budowlane. Przygotowanie terenu pod budowę wymaga przede wszystkim zadbania o bezpieczeństwo nasze i pracowników.

Wyznaczanie granicy działki i budynku

W dalszej kolejności należy wyznaczyć granicę działki, czyli tzw. znaki graniczne. Można je wyznaczyć za pomocą na przykład: betonowych kamieni granicznych, prętów, rur żelaznych. Kolejny krok to wyznaczenie granic budynku, a zadaniem tym zajmuje się geodeta. Czynność ta polega na nakreśleniu wszystkich osi i punktów charakterystycznych, poprzez wbicie palików w każdym narożu budynku w granicach 50 cm poza zarysem uwzględnionych wykopów z poziomo umiejscowionymi, przybitymi oraz wypoziomowanymi deskami. W dalszej kolejności należy napiąć między nimi sznur murarski.

Ogrodzenie terenu – co warto wiedzieć?

Wymagane jest, aby twoja działka była ogrodzona oraz musisz zaplanować komunikację na placu budowy. Ogrodzenie nie może być niższe niż 1,50 m oraz wymagane jest, aby umiejscowione było nie mniej niż jeden metr od krawędzi wykopu. Na ogrodzeniu nie zapomnij umieścić żółtej tablicy informacyjnej. Powinny znaleźć się na niej takie informacje jak m.in. nazwisko inwestora, numer zezwolenia czy rodzaj inwestycji. Droga, czy drogi dojazdowe wykonane muszą być z utwardzonej nawierzchni oraz muszą mieć wymaganą szerokość: droga jednokierunkowa nie mniejsza niż 75 cm, droga dwukierunkowa 1,2 m.

Drzewa

Jeżeli na twojej działce rosną drzewa, a chcesz je wyciąć, musisz wiedzieć o dwóch rzeczach. Pierwsza to, że jeżeli chcesz wyciąć drzewa zgodnie z prawem, musisz zgłosić to w gminie. Pamiętaj też o drugiej informacji, zgodnie z którą nie można wycinać drzew, jeżeli działka jest wpisana do rejestru zabytków oraz umiejscowiona jest w rezerwacie przyrody, czy w granicach parku narodowego.

O czym musisz jeszcze pamiętać?

Należy zapewnić odpowiednie miejsce na materiały budowlane, aby były właściwie zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Pamiętaj o swoich pracownikach, którym należy zapewnić odpowiednie warunki pracy np. kontenery mieszkaniowe lub socjalne. Tak, aby w odpowiednich warunkach spożywali posiłki, mieli możliwość umycia się. Na placu budowy musi być toaleta, może być na przykład przenośna.

A co, jeśli wyburzałeś budynek?

Jesteś zobowiązany, aby odpady, które nagromadziły się w wyniku rozbiórki, zostały wywiezione. Jeżeli nie zostaną odtransportowane w odpowiednie miejsce grozi ci grzywna. Potrzebne będą ci kontenery na gruz oraz śmieci. Istnieją firmy, które przywiozą kontenery, a następnie odbiorą, co ułatwia z pewnością rozbiórkę budynku. Niektóre odpady mogą mieć drugie życie m.in. kamienie, cegły czy płytki ceramiczne. Przerobione zostaną następnie na kruszywo, które zostanie wykorzystane pod np. budowę dróg. Ponowne życie mogą mieć materiały drewniane, czy metalowe. Podczas rozbiórki możesz je od razu segregować i wskazywać jakie elementy nadają się do utylizacji, a które do recyklingu.

Najważniejsze podczas wyburzania budynków jest bezpieczeństwo!

Zobacz oferty firm zajmujących się wyburzaniem budynków, które zapewniają bezpieczną i szybką usługę, a przy tym posiadają odpowiednie kwalifikacje i sprzęt. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu i nerwów, sprawdź jedną z firm wyburzania budynków – oferta building4you.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *