Czym jest finansowanie w formule ESCO?

Firma to twór, który ciągle musi się rozwijać oraz podążać za nowoczesnymi rozwiązaniami. Niestety modernizacja działalności to nie tylko ulepszenia, ale także konieczność kosztów. Czasem zdarza się, że budżet firmy nie pozwala na modernizację. W związku z tym pojawia się finansowanie ESCO. Co to jest i dlaczego warto z niego skorzystać? Przeczytaj artykuł!

Co to jest ESCO?

ESCO to skrót od Energy Saving Company (PL – Firma oszczędzająca energię. Przedsiębiorstwa tego typu zajmują się realizacją usług w zakresie zarządzania zasobami energetycznymi pod kątem ich lepszej optymalizacji. Finansowanie ESCO polega na zasadzie kontraktów wykonawczych i udzielania gwarancji na swoje produkty. W skrócie chodzi o to, że właściciele firm mogą w ten sposób zmniejszyć swoje rachunki za zużycie różnych rodzajów mediów, np. energii elektrycznej czy ciepłej wody. Finansowanie ESCO skierowane jest zarówno do przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych.

Kto może korzystać z ESCO?

Finansowanie ESCO skierowane jest do takich podmiotów jak np.:

  • firmy przemysłowe;
  • jednostki samorządu terytorialnego;
  • spółdzielnie mieszkaniowe;
  • właściciele budynków komercyjnych;
  • właściciele budynków biurowych;

Finansowanie ESCO nie jest trudne do osiągnięcia. Wiele warunków do współpracy ustalanych jest indywidualnie. Optymalizacja kosztów jest istotna dla przedsiębiorstwa, ponieważ koszty za mediach są zmniejszane, co umożliwia zwiększenie dochodu! Sam zakres działalności ESCO opiera się najczęściej na zwiększeniu efektywności zużycia energii, a nierzadko dochodzi do tego profesjonalna konserwacja i naprawa wielu urządzeń.

Ważny jest także fakt, że koszty związane z wprowadzeniem energooszczędnych rozwiązań ponosi inwestor. W trakcie trwania kontraktu pomiędzy inwestorem a przedsiębiorstwem kwota potrzebna do modernizacji firmy zwracana jest w oparciu o oszczędności, które wynikają z modernizacji. Chodzi więc o to, że przedsiębiorstwo płaci praktycznie tyle samo, co wcześniej, do czasu, aż zostanie uzyskany zwrot kosztów dla ESCO, czyli różnica kosztów eksploatacji w kontekście starych i nowych urządzeń, będzie trafiała do firmy, która przeprowadziła modernizację.

Umowy między firmą a ESCO

W ramach programu finansowania ESCO możliwe jest do zawarcia kilka rodzajów umów. Każda z nich opiera się na tym, że przedsiębiorstwo nie ponosi żadnych kosztów własnych. Pierwsza z nich powstaje na mocy umowy EPC (Energy Performance Contract) firma, która specjalizuje się w usługach energetycznych, wdraża i finansuje działania, które mają poprawić efektywność energetyczną firmy. Zamawiający spłaca z kolei koszt ze środków, jakie uzyskał oszczędności dzięki mniejszemu zużyciu energii. Wartość oszczędności zagwarantowana jest z kolei w umowie od ESCO.

Inną formą umowy jest umowa EDC (Energy Delivery Contract). Na jego mocy finansowania ESCO instaluje się lub modernizuje źródła energii, np. fotowoltaikę, kocioł ciepła czy oświetlenie, a następnie świadczy usługi dostaw energii po atrakcyjnej cenie. ESCO zajmuje się w tym przypadku także eksploatacją oraz serwisem urządzeń.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *