W związku z coraz większym zanieczyszczeniem środowiska i brakiem surowców, wprowadzane są regulacje, które zobowiązują poszczególne firmy do redukcji zużycia prądu, czyli energii elektrycznej. Wymaga to dużych inwestycji pieniężnych, więc aby wspomóc ten proces powstały m.in. system białych certyfikatów. Jeśli chcesz się dowiedzieć na ten temat więcej, przeczytaj artykuł!
Biały certyfikat energetyczne – co to?
Biały certyfikat energetyczny (Świadectwo Efektywności Energetycznej) jest certyfikatem unijnym. Jest to także forma dofinansowania, która występuje pod podanymi wyżej nazwami. Biały certyfikat to dokument, który zaświadcza o ilości planowanej do zaoszczędzenia energii. Potwierdza także, że u odbiorcy zostanie osiągnięta określona redukcja jej zużycia.
Aby otrzymać biały certyfikat energetyczny należy wprowadzić w swojej firmie modernizację, która to zapewni większą efektywność pracy. Najczęstszym warunkiem pozyskania białego certyfikatu jest wymiana wyeksploatowanych urządzeń oraz energochłonnych źródeł światła na ich energooszczędne odpowiedniki.
Jeśli ktoś chce uzyskać biały certyfikat energetyczny może:
- wykonać izolację instalacji przemysłowych;
- przebudować lub wyremontować budynek;
- zmodernizować lub wymienić oświetlenie zewnątrz i wewnątrz budynku;
- zmodernizować lub wymienić urządzenia i instalacje, które wykorzystywane są w procesach przemysłowych.
Ile kosztuje biały certyfikat?
Białe certyfikaty energetyczne stanowią prawa majątkowe notowane na Towarowej Giełdzie Energii i mają dużą, realną wartość pieniężną. Rynek praw majątkowych umożliwia sprzedaż posiadanych praw majątkowym, a podmioty, które zobowiązane są do wywiązania się z obowiązku umarzania świadectw. Szczególnie dotyczy to świadectw pochodzenia energii eklektycznej oraz świadectw efektywności energetycznej. Z kolei ciekawostką może być fakt, że pierwsza transakcja na rynku białych certyfikatów energetycznych miała miejsce 28 grudnia 2005 roku.
Korzyści dla przedsiębiorstwa w związku z białym certyfikatem
Biały certyfikat energetyczny to forma finansowania ze środków unijnych. Ma to wiele zalet. Są to np.:
- zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych,
- zwiększenie oszczędności energii przez urządzenia potrzeb własnych,
- zmniejszenie start energii elektrycznej w przemyśle.
Bardzo dużym plusem jest fakt, że pozyskanie białego certyfikatu energetycznego może być on łączone z innymi środkami pomocy finansowej. Jest jednak jeden warunek – całość dofinansowania nie przekroczy maksymalnego progu pomocy. Ten próg jest indywidualnie dobierany w zależności do rodzaju inwestycji.
Biały certyfikat energetyczny można także w łatwy sposób spieniężyć, czyli pozyskać dofinansowanie na jego podstawie. Taki proces wygląda analogicznie, jak w przypadku innych certyfikatów, które również określane są za pomocą kolorów. Taki certyfikat to także dobry sposób na zaoszczędzenie na modernizacji firmy oraz energetyki, które same w sobie mogą zapewnić spore oszczędności w przedsiębiorstwie.