Interesujesz się elektryką, ale nie wiesz od czego zacząć? Trafiłeś bardzo dobrze, ponieważ poniżej zawarliśmy kilka najważniejszych pojęć z nią związanych. Dzięki nam poznasz jej podstawy, co następnie będziesz mógł rozwinąć sam zarówno w teorii, jak i w praktyce. Wystarczą chęci, a następnie możesz spróbować swoich sił zdając odpowiednie certyfikaty. Wszystko może stać się możliwe, jeśli zdecydujesz się realizować własne cele od teraz.
ES
To skrót od nazwy wyłącznika nadmiarowo-prądowego, który stanowi podstawowy element instalacji elektrycznej. Jego zadaniem jest zabezpieczenie obwodów elektrycznych i końcowych odbiorników przed ewentualnymi przeciążeniami i zwarciami elektrycznymi. W rezultacie jego zastosowanie przyczynia się do samoczynnego wyłączenia obwodu, dzięki czemu zostanie on uchroniony przez uszkodzeniem. ES znajduje się w każdej rozdzielni domowej lub mieszkalnej, który skutecznie zastępuje coraz częściej klastyczne wkładki topikowe.
W zasadzie można wyróżnić kilka rodzajów wyłączników nadmiarowo-prądowych, które dzielimy ze względu na charakterystykę działania wyzwalaczy, prąd znamionowy, znamionową zdolność zwarciową albo napięcie sieci. Wszystko to warto wiedzieć, by później móc dopasować ich rodzaj do poszczególnego zastosowania w domach lub mieszkaniach.
Puszka
Każdy elektryk miał z nią do czynienia już nie jednokrotnie, dlatego Ty również musisz ją poznać – puszka elektroinstalacyjna to element osprzętu elektroinstalacyjnego, który odpowiada za zabezpieczenie połączenia elektrycznego. Chroni je przede wszystkim przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą okazać się niebezpieczne. Puszka przydaje się również do montażu osprzętu elektrycznego, jak na przykład gniazdek, łączników i innych. Funkcjonuje ona głównie w instalacjach budynkowych, w których zabezpiecza i optymalizuje wszelkie dodatkowe połączenie elektryczne. Generalnie możemy podzielić je na dwa rodzaj: podtynkowe montowane w ścianach pełnych i pustych oraz nadtynkowe, które można wyszczególnić według ich gabarytów oraz stopnia szczelności zwanego IP.
Kostka
Zwana jest również listwą zaciskową, która również podobnie jak puszka stanowi element osprzętu elektroinstalacyjnego. Kostka służy jednak do wykonywania połączeń elektrycznych lub mechanicznych, a wykorzystywana jest praktycznie wszędzie, ze względu na swoją uniwersalną budowę, a co za tym idzie posiada bardzo szerokie zastosowanie. Tworzone połączenia zabezpieczone są elementami przewodzącymi, które skręcone są za pomocą śrub i zatopione w izolacji plastikowej. Kostki można również podzielić według przekroju i wytrzymałości prądowej.
Jeśli potrzebujesz skontaktować się z dobrym elektrykiem we Wrocławiu, wystarczy że przejdziesz na stronę https://wroclaw-elektryk.pl.