Jeśli interesujesz się architekturą lub po prostu jesteś kimś, kto na co dzień ma do czynienia z projektowaniem i budownictwem, to z pewnością zainteresuje Cię temat najnowszych trendów w branży architektonicznej. 2022 rok przyniósł wiele zmian, ale także pokazał, że niektóre trendy się nie starzeją.
Przyjazność środowisku i zrównoważone projektowanie. Tak ogólnie można nazwać kierunki, które są wyznaczane w nowoczesnej architekturze. W ich zakres wchodzą takie pojęcia jak ekologia, energooszczędność czy neutralność klimatyczna budownictwa. To właśnie te trendy będą definiowały pracę architektów i projektantów w tym roku. Zresztą te hasła nie ograniczają się tylko do dziedzin związanych z tymi dwoma branżami, ale widoczne są w innych obszarach życia społecznego. Dzięki rosnącej świadomości ludzi na temat kryzysu klimatycznego coraz więcej osób stawia na jakość, a nie na ilość. Zmiany są nieuniknione i widać je gołym okiem.
Współczesna architektura staje przed nowymi wyzwaniami, ponieważ nie zawsze rozwiązania przyjazne środowisku są najłatwiejsze do wdrożenia i też nie należą do najtańszych. Efekty projektowania eco-friendly widać dopiero w długofalowej perspektywie. Oczywiście wiąże się to z odpowiedzialnością, ponieważ to, co teraz robimy, ma wpływ nie tylko na nasze życie, lecz także na istnienie przyszłych pokoleń. Mówiąc najprościej: architekci muszą dawać dobry przykład.
Bricscad – optymalny wybór dla geodetów, projektantów, architektów i inżynierów.
Trend: technologia w projektowaniu
Technologia nigdy w historii ludzkości nie rozwijała się tak szybko, dlatego warto korzystać z jej dobrodziejstw. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie to wirtualne spacery, wizualizacje 3D oraz digital twin, czyli programy, które umożliwiają tworzenie cyfrowych kopii projektowanych budynków.
Ostatnia ze wspomnianych technologii pomaga lepiej rozumieć koszty związane z powstaniem budynku, jego użytkowaniem czy nawet utylizacją.
Trend: neuroarchitektura
Ten ciekawie brzmiący termin oznacza nic innego jak poznawanie potrzeb człowieka. Architekt może wykonać swoją pracę o wiele lepiej, kiedy wie, czego potrzebuje osoba, która będzie korzystać z projektowanego budynku pod względem: fizycznym, mentalnym, społecznym, a nawet duchowym. Personalizacja i odpowiadanie na potrzeby konkretnej osoby jest bardzo ważnym krokiem w nowoczesnej architekturze.
Trend: Zrównoważone projektowanie
Według tej idei projekt budynku powinien być stworzony tak, żeby jego budowa i eksploatacja były zrównoważone. Chodzi nie tylko o koszty budowy i użytkowania budynku, ale także wykorzystanie materiałów, które są przyjazne środowisku – pochodzą z naturalnych źródeł oraz nadają się do recyklingu.