Jak zadbać o swój taras?

Dobrze wykonany, szczelny taras może prezentować się pięknie i nie sprawiać problemów przez wiele lat. Warto o niego odpowiednio zadbać, ponieważ może zostać jednym z Twoich ulubionych miejsc w domu! Zadbany taras umożliwi Ci zorganizowanie dużego grilla dla rodziny lub znajomych oraz sprawi, że weekendowe obiady w otoczeniu ulubionych roślin będą jeszcze przyjemniejsze niż dotychczas.

Jak odpowiednio zadbać o swój taras? Jakie czynniki są niebezpieczne dla kondycji Twojego tarasu?  Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jakich błędów nie popełniać budując taras? Zapraszamy do lektury!

Nieszczelny taras – jakie problemy mogą się pojawić?

Taras jako zabudowa zewnętrzna narażony jest na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych: zmienna temperatura, wilgoć czy nadmierne nasłonecznienie. Jednym z czynników, które negatywnie wpływają na taras, są opady deszczu. Jeżeli taras nie jest szczelny, mogą one spowodować wiele poważnych problemów m.in.: rozwój grzybów, powstanie zacieków, pęknięcia betonu czy odpadania płytek. Jeżeli taras nie jest odpowiednio zabezpieczony lub nie jest zbudowany z odpornego na niesprzyjające warunki kompozytu, może dojść do całkowitego zniszczenia tego miejsca.

Jakie są najczęstsze przyczyny nieszczelności tarasu?  Za nieszczelność tarasu może być odpowiedzialne słabej jakości wykonanie, brak zabiegów konserwujących, zaniedbanie odpowiedniej hydroizolacji lub użycie średniej jakości materiałów. Taras powinien być zatem w szczególny sposób zabezpieczony przed wpływem różnorodnych czynników atmosferycznych. Jeżeli chcesz mieć taras, który będzie odporny na niesprzyjające warunki, wybierz deski tarasowe wykonane z kompozytu: https://fabrykatarasow.pl/.

Deski tarasowe kompozytowe stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnej deski drewnianej, która wymaga regularnej pielęgnacji. Deski tarasowe kompozytowe nie wymagają konserwacji, gdyż posiadają własną naturalną ochronę. Kupując tarasowe deski kompozytowe, możesz cieszyć się pięknym tarasem przez wiele lat, a dodatkowo nie musisz pamiętać o przeprowadzaniu regularnych zabiegów pielęgnacyjnych!

Budowa tarasu – o czym warto pamiętać?

Czasami nawet nieduży błąd może bardzo odbić się na kondycji tarasu. Nieszczelny taras, a w konsekwencji penetracja wody w głąb konstrukcji może kosztować nas wiele nerwów, pieniędzy i straconego czasu. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy popełniane w czasie budowy tarasów!

  • Wadliwa warstwa izolacji przeciwwodnej

Jednym z poważniejszych błędów, które mogą zaważyć na kondycji Twojego tarasu, jest brak szczelności warstw chroniących przed wnikaniem wody. Szczególnie wtedy, gdy izolacja wykonana jest z folii, można ją łatwo uszkodzić np. chodząc po niej podczas pracy. Ułożenie folii lub papy jedynie na zakład (bez klejenia) również nie gwarantuje szczelności. W tym przypadku nawet niewielka pomyłka może prowadzić do penetracji wody i niszczenia powierzchni tarasu.

  • Brak paroizolacji od strony pomieszczenia ogrzewanego

Paroizolacja chroni taras przed wnikaniem wilgoci od dołu z pomieszczenia ogrzewanego. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby była starannie ułożona. W przeciwnym wypadku może dojść do zawilgocenia termoizolacji, która straci skuteczność, a wilgoć będzie wnikać do kolejnych warstw, gdzie zamarzając, spowoduje ich uszkodzenie.

Jak zadbać o swój taras – podsumowanie

Własny taras to przywilej, na który nie może pozwolić sobie każdy. Z tego względu należy szczególnie o niego zadbać. Jeżeli nie chcesz tracić czasu i pieniędzy na przeprowadzanie regularnej pielęgnacji drewnianych desek, zdecyduj się na taras wykonany z desek kompozytowych. To świetna inwestycja, która sprawi, że Twój taras będzie wyglądał jak nowy przez wiele lat!

Warto również wiedzieć, czym może skutkować nieszczelność tarasu. Rozwój grzybów, powstanie zacieków czy odpadanie płytek to tylko niektóre konsekwencje penetracji wody w głąb tarasu. Należy również unikać innych błędów, które mogą się przydarzyć podczas budowy tarasu. Są nimi między innymi wadliwa warstwa izolacji przeciwwodnej czy brak paroizolacji od strony pomieszczenia ogrzewanego.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *